Sağlık Haftası kutlanıyor

Çorum İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, Çorum halkının ve sağlık çalışanlarının 7-13 Nisan Sağlık Haftası’nı kutlayarak çeşitli açıklamalarda bulundu.

Güncel 08.04.2014, 21:51 08.04.2014, 21:52
687
Sağlık Haftası kutlanıyor

Çorum İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, Çorum halkının ve sağlık çalışanlarının 7-13 Nisan Sağlık Haftası’nı kutlayarak çeşitli açıklamalarda bulundu:

Sağlığın, genel olarak sadece bireyin vücudunda hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, aynı zamanda kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden huzur ve mutluluk halinde olması anlamına geldiğini kaydeden Yücel, İnsan sağlığı ve insanı maddi manevi etkileyen çevre faktörlerinin düzenlenmesinin, sağlıklı yaşam hakkının korunması, insan sağlığının önemi ve bu konuda bilincin artırılması amacıyla, Birleşmiş Milletlere üye olan tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de “7-13 Nisan Dünya Sağlık Günü" olarak kutlandığını kaydetti.

Sağlık Haftası’nın amacının; toplumun ihtiyaçları doğrultusunda, sağlıkla ilgili bilgilerin geniş halk kitlelerine ulaştırılması, koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması, bireylerin sağlıklı yaşam konusunda bilinçlenmeleri ve hastalanmadan gerekli tedbirlerin alınması olduğunu ifade eden İsmail Yücel, sağlığın korunması ve sürekliliğinin sağlanması için şu önerilere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı: “Öncelikle hipertansiyondan korunmak için önlemler alınmalıdır. Tuz alımını azaltmak, dengeli bir diyetle beslenmek, alkolün zararlı kullanımından kaçınmak, düzenli fiziksel aktivite yapmak, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak ve tütün kullanımından kaçınmak hipertansiyon riskini azaltmaktadır.

Kan basıncı(tansiyon) dengede tutulmalıdır: Kalp, felç ve böbrek hastalıkları riskini yüksek kan basıncı artırır. Kan basıncını kontrol altına almak için kilo verilmeli, egzersiz yapılmalıdır. Sodyum içeren besinler ve alkol az tüketilmeli, sigara içilmemeli ve ilaçlar mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Dişlerinizi düzenli fırçalayın. Diş hekiminizi 6 ayda bir ziyaret edin. Dişlerinizin tedavisini yaptırarak ağız ve diş sağlığınızı koruyalım. Aşı olunmalıdır: Belli bir yaşa geldikten sonra da aşı olmak gerekebilir. Hepatit B aşısı için yaş sınırı yoktur, her yaştaki kişiye mutlaka yapılmalıdır. Yetişkinlerin, tetanos ve difteriyi tetikleyici nedenlere karşı 10 yılda bir aşıya gereksinimleri vardır.

Egzersiz yapılmalıdır: Egzersiz yapmak, yüksek kan basıncı (tansiyon), diyabet, osteoporoz, depresyon, olası bağırsak kanseri, felç ve sırt hasarlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Kolesterol düzeyi kontrol altında tutulmalıdır: Kolesterol düzeyi yüksek ise, doğru beslenerek düşürülmelidir. Örneğin, yenilen yağ oranı azaltılıp, lifli besin tüketimi artırılmalı, egzersiz yapmaya başlanmalıdır.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmalıdır: Kanser tiplerinden en yaygını deri kanseridir. Güneş altında kalma ile deri kanseri arasında direkt bağlantı bulunuyor. Bu nedenle, güneş ışınlarının en zararlı olduğu saatlerde güneşe çıkılmamalı, eğer herhangi bir nedenle güneş altında kalınacaksa, mutlaka koruyucu giysi giyilmeli, şapka takılmalı ve koruyucu ürünlerden uygun olanı kullanılmalıdır.

Sigara içilmemeli ve diğer tütün ürünleri kullanılmamalıdır: Sigara içmek en tehlikeli alışkanlıkların başında gelmektedir. Önlenebilir hastalıklara en çok sigara neden olmaktadır. Dünyadaki ölümlerin temel nedenleri arasında, sigara üst sıralarda yer almaktadır. Düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir: Beslenmeyle doğrudan ilişkili hastalıklar var. Örneğin: Kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı (tansiyon), şeker hastalığı, yüksek kolesterol, şişmanlık, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri.

Düzenli sağlık kontrolü yaptırın: Kişinin sağlık durumu yıldan yıla değişiklik gösterebilir. Herkesin aynı testi ve muayeneyi yaptırması yerine, kişiye özel testler yapılması gerekir. Kişi için doğru olan muayene ve testler, bununla birlikte risk içeren faktörler hakkında hekimden bilgi alınmalıdır.”

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, sağlık önerilerinin sonrasında; Çorum halkının ihtiyaçları doğrultusunda, koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması için sağlık taramalarına önem gösterildiğini, bireylerin sağlıklı yaşam konusunda bilinçlenmeleri, hastalanmadan gerekli tedbirlerin alınması için eğitimlerin devam ettiğini, kontrollerin hızlı bir şekilde yaptırılabilmesi için sağlık kurumlarında modernizasyonun ön plana çıktığını vurgulayarak Dünya Sağlık Haftasını kutladı.
(ÇORUM HABER)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@