“Akıllı kavşak sistemi de Türkiye’ye örnek oluyor”

Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu’nda bildiri sundu.

Güncel 23.05.2014, 22:37 23.05.2014, 22:53
842
“Akıllı kavşak sistemi de Türkiye’ye örnek oluyor”

Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu’nda bildiri sundu.

Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi’nde İETT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Maşuk Mete, Ralli Şampiyonu Burcu Çetinkaya ve BOSCH Otomotiv Teknolojilerinden Gökhan Tunçdöken’in de katıldığı oturumda sunum yapan Belediye Başkan Yardımcısı Candan, Çorum’daki trafik uygulamaları ile ilgili bilgi verdi. Candan, trafik konusunda Belediyelere verilmesi gereken yetkileri de sıraladı.

Çorum’da uygulamaya konulan akıllı kavşak sistemleri ve Çorum’daki şehir içi trafik uygulamaları hakkında sunum yapan Turhan Candan, belediyelerin şehirlerde sağlıklı, huzurlu ve konforlu bir yaşam akışı sağlamakla görevli olduklarını, kamu hizmetlerinin büyük bir kısmının sorumluluğunu taşıdığını belirtti.

Belediyelerin trafikteki sorumluluğunun genel anlamda “şehrin trafik akışına hazır hale getirilmesi” şeklinde özetlenebileceğini dile getiren Turhan Candan, “Teknolojinin sunduğu bazı imkânlar sınırlı da olsa bu konuda bir rahatlık sağlamaktadır. Akıllı kavşak olarak bilinen sistem bunlardan biridir. Yer altı çöp konteyner sistemi, modern taksi durakları gibi birçok hizmette Türkiye’ye örnek olan Çorum Belediyemiz, akıllı kavşak sistemlerinde de öncü olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşamaktadır. Kavşağa çıkan yollardaki yoğunluk oranını tesbit ederek sinyalizasyondaki ışık sürelerini buna göre ayarlayan bu sistemi biz Çorum’da faaliyete geçirdik ve faydasını da gördük. %30’ları aşan bir rahatlama olduğu verilerden anlaşılmaktadır. Trafiğin en yoğun olduğu 6 kavşağımızda başlattığımız bu uygulamayı aşama aşama şehrimizin diğer kavşaklarına da yaymayı planlıyoruz. Kurduğumuz trafik kontrol merkezimizde kavşaklarımızdaki akışı görebiliyor, gerektiğinde sinyalizasyona müdahale edebiliyoruz.” dedi.(Volkan SINAYUÇ)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@