Hitit Üniversitesi 9. Öğrenci Kongresi etkinlikleri çerçevesinde “Dünyanın sürdürülebilirliğinde makineler” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır, makine sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dünyada 2021 yılında 22 trilyon dolar ticaret yapılırken, 2022 yılında bu oranın 24 trilyon dolara çıktığını dile getiren Bakır, 2023 yılında ticaret hacminin biraz aşağı düşmesinin beklendiğine dikkat çekti.

Milletvekili Ahlatcı TBMM’de yemin etti  Milletvekili Ahlatcı TBMM’de yemin etti 

Dünya ticaretinin 2.5 trilyon dolarının makine sektöründen oluştuğunu açıklayan Bakır, “Dünya ticaretinden makinelerin aldığı pay yüzde 30. Zenginleşeceksek, kalkınacaksak bunun en önemli unsurlarından birisi şüphesiz makine sektörüdür.

HITU270423 (1)

Çin, dünyanın en büyük ihracatçısı. Çok büyük dış ticaret fazlası veriyor. 680 milyar dolar dış ticaret fazlası var. Onu Amerika takip ediyor ancak büyük oranda dış ticaret açığı veriyor. Bunun dışında diğer ülkelere baktığınızda Almanya, Japonya, Hollanda ihracatla gelişen, büyüyen ülkeler. Türkiye, dünyanın 9’büyük ihracatçı ülkesi. Dünyanın da 23’cü ithalatçı ülkesi. 50 milyar dolara yakın dış ticaret açığı veriyoruz. Türkiye’nin en temel dış sorunlarından birisi de cari açık. Bunun önemli bir bölümü enerjiden kaynaklanıyor. Diğer önemli bir unsur da makine sektöründen kaynaklanıyor. ABD dışında dünyanın gelişmiş ülkeleri makine sektöründe dış ticaret fazlası verirken Türkiye olarak geçtiğimiz yıl 12 milyar dolar makine sektöründe dış ticaret açığı verdik. Hangi sektörü kalkındırırsak kalkındıralım makine lazım. Tarıma odaklanalım makine lazım. Turizmi odaklanalım makine lazım. Otomobil sektöründe üretim başladı makine lazım. Makine imal edemezsek, ithal ediyoruz buda sektörümüzü son derece stratejik kılıyor” diye konuştu.

“MAKİNE SEKTÖRÜNDE SON 5 YILDA YÜZDE 9 BÜYÜDÜK”

Makine sektöründe son 5 yılda yüzde 9 büyüme kaydedildiğini açıklayan açıklayan Bakır, “Performansımıza bakarsak son 5 yılda ihracatını artıran ülkelere baktığımızda Türkiye 26’cı sırada yer alıyor. 10 milyar doların üzerinde makine ihracatı yapan 32 tane ülke var. Ülke olarak makine sektöründe 5 yılda yüzde 9 büyümüşüz. Koşuyoruz. Bu 5 yılda Almanya yerinde saymış. Ama Almanya dış ticaret fazlası vermiş. İtalya 4 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyor. Türkiye, İtalya seviyesine gelse ülkedeki tüm makroekonomik sorunlar çözüme kavuşur. Mesela cari açık sorunu ortadan kalkar. Tempoyu artırarak biraz daha koşmamız lazım” ifadelerini kullandı. (İHA)