Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi, 26 Mayıs 2024 Pazar günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda düzenlenecek olan “Büyük Emekli Mitingi”ne tüm Çorumluları davet etmek ve emeklilerin sorunlarını dile getirmek amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak kitlesel basın açıklaması yaptı.
Çorum’da da Kadeş Barış Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını CHP Merkez İlçe Başkanı Utku Ulaş Taşar okudu. Taşar, 26 Mayıs’ta Ankara Tandoğan'da yapılacak Büyük Emekli Mitingine tüm Çorumluları davet etti. 
“EMEKLİNİN SESİNİ DUYURMAK 
İÇİN ALANLARDA OLACAĞIZ”
CHP Merkez İlçe Başkanı Taşar, açıklamasında; “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız” görüşüne yer verdi. 

E10D799C 8C69 4F88 B63F 4253839Dd113
“AKP İKTİDARI, ÇÖZÜM 
DEĞİL SORUN ÜRETİYOR”
Ekonomik krizin faturasının emekliye kesildiğini dile getiren Utku Ulaş Taşar, “Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. 
Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insanca yaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşam”a mahkûm eden iktidara, “bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız.  5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. “Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız.  Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız.  Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız” şeklinde konuştu.
“YOKSULLUK LÜKS 
HALE GETİRİLDİ”
AKP’nin “emekliler yılı” söylemini hatırlatan Taşar, “Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, "Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı"nı hayata geçirmekle övünmüştü” dedi. 

Bb318Bd8 F6C4 4A92 8574 B85E8Ed67937
“HANS’A VAR, 
HASAN’A YOK”
Emeklilere verilen KYK tatiline de tepki gösteren CHP Merkez İlçe Başkanı Taşar, “Gelin şimdi övündükleri emeklilerin “yüzyılına” bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!” görüşüne yer verdi.
BÜYÜK EMEKLİ 
MİTİNGE DAVET
Tüm Çorum halkını ve emeklileri Büyük Emekli Mitingine davet eden Taşar sözlerini şöyle sürdürdü: “Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda, enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz.
Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, “kazandık” diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz”

Editör: Haber Merkezi