1 Mayıs 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da Pirbaba Parkı’nda toplanılarak, buradan saat 12.00’de Saat Kulesi’nde miting yapılacağını duyuran 1 Mayıs Tertip Komitesi, miting hazırlıklarıyla ilgili Eğitim-Sen Çorum Şube binasında bir toplantı düzenledi. 
Miting hazırlıklarıyla ilgili Çorum 1 Mayıs Tertip Komitesi adına bir açıklama yapan DİSK Emekli Sen İl Temsilcisi Hikmet Aydın, “Yapacağımız miting ile işçi sınıfının sözünü yükselteceğiz. Emekten, eşitlikten, özgürlükten yana tüm Çorum halkını bu bayrama katılmaya çağırıyoruz” dedi.
“1 Mayıs’ta dünyanın dört bir yanındaki sınıf kardeşlerimizle beraber Çorum’da da demokrasiye, adalete, özgürlüğe, eşitliğe, barışa ve kardeşliğe dair umutlarımızı ve taleplerimizi haykıracağız” diyen Aydın, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanında meydanlarda buluşacak, ekmeğimizin her gün küçülmesine, adaletin terazisinin tamamen bozulmasına, en temel hak ve özgürlüklerimizin gasp edilmesine hep bir ağızdan dur diyeceğiz.
Dünya’nın dört bir yanındaki 1 Mayıs alanlarına yürüyecek, işçiler, kamu emekçileri, mimarlar, mühendisler, hekimler, emekliler, kadınlar, üreten köylüler ve gençler olarak kol kola, omuz omuza hakkımızı hukukumuzu savunacağız” ifadelerini kullandı.
“İŞÇİLER, EMEKÇİLER, EMEKLİLER BU ÜLKENİN ÇOĞUNLUĞU”
İşçilerin, emekçilerin, emeklilerin bu ülkenin büyük çoğunluğunu oluşturduğunu kaydeden Aydın, “Bizler üretiyoruz, bizler çalışıyoruz, bizler bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini emeğimizle var ediyoruz ve insanca yaşamayı hak ediyoruz.
Ancak bugünlerde değil insanca yaşamak, hayatta kalmak dahi giderek zorlaşıyor. İnsanca yaşayamıyorsak bu ülke fakir olduğu için değil, ülkenin kaynakları yetersiz olduğu için değil. Bu ülkenin kaynakları hepimizi insanca yaşatmaya yeter. Yeter ki kaynaklarımız rantçılara, sermayeye, faize, saraya, şatafata, silaha, savaşa değil işçilere, kamu emekçilerine, emeklilere ve kamu hizmetlerine kullanılsın.  Yeter ki çarkları zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak için dönen bu düzene bir son verelim” dedi.
“ÜLKEYİ YÖNETENLERİN TERCİHİ SERMAYEDEN YANA”
Ülkeyi yönetenlerin tercihinin belli olduğunu belirten Hikmet Aydın, “Onlar yoksuldan alıp zengine, emekçiden alıp sermayeye kaynak aktarmayı görev biliyor. Bankalar, holdingler, şirketler karlılık rekorları açıklarken enflasyonun sebebi olarak biz gösteriliyoruz; alım gücümüz gerilemeye devam ediyor.
AKP’nin yıllardır sürdürdüğü halkın geniş kesimlerini, işçi ve emekçileri, emeklileri, gençleri ve kadınları cehennem koşullarında yaşama sürükleyen ekonomi politikalarının 31 Mart yerel seçimlerinde ortaya çıkan sonuçlara göre de kabul görmediği açıkça görülmüştür. Ancak sadece seçim sonuçları üzerinden iktidarın rantçı ve sermayeden yana politikalarından vazgeçmeyeceği açıktır. Ülkede yaşanan yıkımın faturasının emekçilerin omzuna yıkılmak istendiği ortadadır” şeklinde konuştu. 

7133E0Df Cde7 4D27 961E 9244A7768Ea6

Editör: HABER MERKEZİ