Mayıs seçimleri öncesinde açıklanan ve uzun sürede uygulamaya konabilen EYT düzenlemesinin ardından emeklilikle ilgili kapsamlı bir düzenlemenin gündemde olduğunu yönünde açıklamalar yapıldı. 
Düzenlemeye ilişkin ayrıntılar ortaya çıkıyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, planlanan emeklilik sistemiyle ilgili 'kademeli yaş' formülünü yazdı. 
Bir süredir tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili tartışmalar gündemde. 
Tamamlayıcı emeklilik sistemi ile, çalışanların emekli olduklarında hem sosyal güvenlik sisteminden hem de tamamlayıcı emeklilik sisteminden emeklilik maaşı alması hedefleniyor.
Bu planın detaylarının ortaya çıkmasının ardından ise "Emekli maaşlarında düşüş mü olacak" sorusu gündeme geldi. 
SGK uzmanı Ali Tezel, EYT düzenlemesine ilişkin tartışmalar sürerken ve tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili detaylar konuşulurken yeni bir iddiayı gündeme getirdi.
YAŞ ŞARTI 70'E Mİ ÇIKACAK?
Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ali Tezel, yaş şartının kademeli olarak 65 veya 70'e çıkarılacağını belirtti. 
Tezel, "Beş yıllık plan ile 9.9.1999 sonrasında işe girenler için emeklilik kademeli olarak 65 veya 70 olacak aylık bağlama oranları da %25’e kadar düşürülecek" paylaşımı yaptı.
Tezel'in iddiasına göre emekli aylığı bağlama oranları yüzde 25'e düşürülecek. Tezel "Şu anda aylık bağlama oranı yüzde 28, bunu da yüzde 25'e düşürecekler. Yani daha düşük emekli maaşı verecekler" dedi. 

Editör: Haber Merkezi