Çorum Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Çorum Belediyesi Çorum Obası'ndaki etkinlikte katılımcılara bulgur ve çiğdem çiçeğinden yapılan çiğdem aşı ikram edildi.

Çiğdemaşı2
UNESCO'nun dünya kültür miras listesinde yer alan “çiğdem gezisi” ve “çiğdem aşı” geleneğini yaşatmak üzere Çorumlu Obası’nda gerçekleştirilen Çiğdem Aşı etkinliklerine Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı'nın eşi Nurgül Dağlı, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın'ın eşi Feyza Aşgın ile kentteki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Çiğdem Aşı Şenliği
Çorum'da baharın gelişini kutlamak için her yıl mart ayında düzenlenen etkinliklerde çocuklar, araziden topladıkları çiğdemleri bir söğüt dalına takıp tekerlemeler söyleyerek haneleri dolaşır.
Bu etkinliğe "çiğdem gezdirme" adı verilir. Kapıları çalınan ev sahipleri, çocukların heybesine yağ, bulgur gibi malzemeler koyar.
Çocukların evlerden topladığı malzemeler, araziden toplanan çiğdemlerle birleştirilip dev kazanlarda pişirilerek vatandaşlara ikram edilir. Çiğdem aşı, görünüm itibarıyla bulgur pilavını andırır.
(AA)

Editör: AA AJANS