Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında, ilgili kurum temsilcilerinin katılımı ile Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Karayolları Şube Şeflikleri, Çorum Belediye Başkanlığı, Çorum İl Özel İdaresi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumların kış mevsiminde alacağı tedbirlerle ilgili sunum yapıldı.Toplantıda, kış tedbirleri kapsamında, trafik birimlerince şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık 2023 - 1 Nisan 2024 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulup uyulmadığı denetlenerek, bu zorunluluğa uymadığı tespit edilenler hakkında idari para cezası uygulanması kararı alındı. 
Öte yandan şehir içi ana güzergâhlarda ve şehirlerarası karayollarında hız kontrolü başta olmak üzere emniyet kemeri takma, cep telefonu kullanma, yaya geçitlerinde yayalara yol verme, şerit kullanma, hatalı dönüşler gibi kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir trafik denetimlerinin yapılmasına karar verilirken, diğer kararlar ise şu şekilde:
“Sürücülere buzlanma, yoğun yağış, tipi gibi görüş mesafelerinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı yerlerin önceden bilgilendirilmesi yapılarak, Karayolları ekiplerinin trafik kazalarına ve karayolundaki olumsuzluklara müdahale edilebilmesi için uygun yerlerde bulunmaları sağlanacak.

ccf10dda-1886-4ebc-9152-6982f2b8cbaa
Yerleşim yeri dışındaki Karayollarında mahsur kalan sürücü ve yolcuların mağduriyet yaşamamaları amacıyla yerel yönetimlerce her türlü yardımın sağlanması, gerektiğinde kamu kurum kuruluşlarına ait tesisler ile öğrenci yurtlarından istifade etmeleri sağlanacak.
Trafik polisi ekipleri ile jandarma trafik timlerince şehir içi, şehirlerarası ve köy yollarında çok sayıda araç ve sürücünün denetlenmesi sağlanacak.
Denetim amacıyla durdurulan kamyon, tanker, römork için arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takoğraf, ışık donanımı vb. gibi teknik denetimlerin yanı sıra mevsim şartlarına uygun gerekli teçhizat ve avadanlıkların (zincir, takoz, çekme halatı vb.) kontrolleri yapılacak.
Okul servis araçlarının daha dikkatli kontrol edilmesi ve okul servis araçları yönetmeliği hükümlerine uygunluğu yönünden de denetlenmesi sağlanacak. 
Araç sürücüleri bizzat durdurularak veya megafonla uyarılıp zincir takmaları, takip mesafesini güvenli seviyede sağlamaları, sollama yapmamaları, sisli havalarda araç farlarını ya da ikaz ışıklarını yakmaları hususlarında uyarılmaları sağlanacak.
Yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılarak, güzergâh üzerindeki konaklamaya müsait yerlerde dinlendirilmeleri sağlanacak.
İlimizde bulunan tüm şehirlerarası, şehir içi ve köy yollarının sürekli trafiğe açık bulundurulması amacıyla karayolları, İl Özel İdaresi ve Çorum Belediyesi ekipleri hazır bulundurulacak.”
Yaklaşan kış mevsimi ile birlikte il genelinde vatandaşların sağlıklı ve güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmeleri için gerekli tüm tedbirlerin önceden alınacağını belirten Vali Dağlı, yaşanabilecek olumsuzlukların yerinde ve zamanında çözüme kavuşturulması için kurumların birbirleriyle sürekli iletişim halinde bulunarak koordinasyonun içerisinde çalışacaklarını ifade etti.
Kış mevsimi süresince yola çıkacak sürücülerin kış mevsiminin zorlu şartlarını göz önüne alarak trafik kurallarına her zamankinden daha fazla riayet etmelerinin, yola çıkmadan önce her türlü hazırlıklarını yapmalarının kendi can ve güvenlikleri açısından oldukça önemli olduğunu belirten Vali Dağlı, kış mevsimi süresince yola çıkacak tüm sürücü ve yolculara kazasız, belasız, güvenli yolculuklar diledi.
Toplantı ilgili kurum temsilcilerinin görüş ve önerilerinin alınmasının ardından sona erdi. 

Editör: Haber Merkezi