Hitit Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Festivalinde, sosyal ve fen-sağlık bilimleri kategorilerindeki en iyi projeler belirlendi. Üniversite kategorisinde 5 proje ise mansiyon ödülü almaya hak kazandı.
Sosyal Bilimler Kategorisinde “Hayvanlar Senfonisi” başlıklı projeleri ile Hitit Üniversitesi öğretim elemanları Dr. Öğr. Üyesi Berrin Somer Ölmez, Dr. Öğr. Üyesi Yeliz Bolat, Ceyda Demircan, Zekiye Arun, Gülcan Uludağ, Aslıhan Seyis, İrem Demirsoy, Aslıhan Seyis, Rümeysa Yüksekoğul ve Buse Koçyiğit birinci, “İmalat Sanayi Rekabet Gücü Analizi: Çorum İli Örneği” başlıklı projeleri ile Hitit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Deniz Aytaç ve Prof. Dr. Sabiha Kılıç ikinci, “Yelp Uygulamasındaki Restoranların Keşifsel Veri Analizi ile İncelenmesi” başlıklı projeleri ile Hitit Üniversitesi Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları Öğr. Gör. Betül Ağaoğlu ve Öğr. Gör. Dr. Esra Özata Şahin üçüncü oldu.

03Eb96B3 15Dc 4Fbc 9545 E1D93969C68D
Fen-sağlık bilimleri kategorisinde ise birinci "Güneş Enerjisi Santrallerinde Zaman Saati Destekli Şalt Teçhizatı ile Reaktif Cezanın Engellenmesi ve Otomatik Enerji Transferi " başlıklı projesi ile Hitit Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencisi Enes Çelikara oldu. 
Yarışmada "Manuel Elektroforetik kaplama ünitesi kurulumu ve kaplamalı malzemelerin üretimi" Başlıklı projeleri ile Muhammed Laik, Altan Gürpınar, Ceyhun Mert, Oğuzhan Gers ve Öğr. Gör. Dr. Bünyamin Çiçek ikinci olurken “Günlük Gıda Takviye Maddesi Olarak Bor Sitrat Esterleri" başlıklı projeleri ile Hitit Üniversitesi öğretim elemanları Prof. Dr. Dursun Ali Köse ve Öğr. Gör. Melda Bolat üçüncülüğü elde etti.

6C7E5B51 16Dd 498F A53A 023787E51D71
FİKİR YARIŞMASI’NDA DA 
KAZANANLAR BELLİ OLDU
Fikir yarışmasının birincisi “Yeni Doğanlarda Topuk Kanı Taramasında Fenilketanuriyanın Crispr Cas ile Hızlı Tanı Kiti” başlıklı fikirleri ile Bartın Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencileri Rizvan İmamoğlu ve Javid Guluyev oldu. Yarışmada ikinci “Gübreleme Karar Destek Sistemi (GÜKADES): Antep Fıstığı Uygulama Örneği” başlıklı fikri ile Mersin Hekagro Solutions A.Ş Ziraat Mühendisi Kander Koç olurken “Candida Albicans Tedavisi için Hidrojel Formunda Antifungal Bukkal Yamaların Geliştirilmesi” başlıklı fikri ile Hitit Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bengi Özkahraman ve Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi Abdulsamet Taş ise üçüncü oldu.
HİTÜ MAKİNE VE İMALAT 
TEKNOLOJİLERİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Hitit Üniversitesinin ihtisaslaşma alanı “Makine ve İmalat Teknolojileri” kapsamında hazırlanan projelerin de değerlendirildiği festivalde “Makine ve İmalat Teknolojileri Özel Ödülü” verildi. Bu kapsamda “Solunum Kaslarının Geliştirilmesine Yönelik Antrenman Cihazının Üretimi” başlıklı fikirleri ile Hitit Üniversitesi öğretim elemanları Arş. Gör. Mehmet İsmail Tosun, Dr. Öğr. Üyesi Bilgehan Tozlu, Rabia Helva, Prof. Dr. Mehmet Kutlu ve Prof. Dr. Erkan Demirkan 150 bin TL’lik MİTEK proje desteği kazandı.

Ade9F79D 81Eb 44Da Aa9D F306A2Cd205C

Editör: KEMAL YOLYAPAR