Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, hava sıcaklıklarıyla birlikte su tüketiminde yaşanan ciddi artış oranlarına dikkat çekerek, suyun israf edilmemesi ve tasarruf konusunda vatandaşlara çağrıda bulundu. 
Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Haziran ayı itibariyle şehirdeki su tüketim oranının son 5 yılın rekor seviyesine ulaştığını açıkladı.  Mevsimsel yağışların azalması sonucunda Çorum’da da su kaynakların yeterince beslenemediğini dile getiren Aşgın, “Kış mevsiminde, tüm ülkede olduğu gibi Çorum’da da beklenen düzeyde yağışlar olmadı. Yaşadığımız kuraklık, hayatımızın vazgeçilmezi olan su kaynaklarımızı da olumsuz etkilemektedir. Şu anda şehrimizde su temini noktasında bir sıkıntı yaşamıyor olsak da, kuraklığın devam etme ihtimalini de göz önünde bulundurarak, suyumuzu her zamankinden daha temkinli, özenli ve israf etmeden kullanmalıyız” dedi.

33B40488 7838 4700 A85D 61889Cff37Cc
“ŞEBEKEYE VERİLEN SU TÜKETİM ORANI SANİYEDE 750 LİTRE” 
Barajların mevcut su rezervleri ve tüketimle ilgili bilgiler paylaşan Aşgın “Koçhisar Barajı’nda son 12 günde 1.848.000 m3 kullanılabilir su rezervi azalmıştır. Hatap, Yeni Hayat barajlarında son 12 günde 200 bin m3 kullanılabilir su rezervi azalmıştır. Şebekeye verilen su miktarı Mayıs ayına göre Haziran ayında % 20 oranında artış göstermiştir. Şebekeye verilen günlük su miktarı 75.673 m3 su ile son beş yılın rekor seviyesine ulaşmıştır. Şebekeye verilen su tüketim oranımız saniyede 580 litreden 750 litreye çıkmıştır” dedi.
Aşgın, Çorum’a içme suyu sağlayan Koçhisar, Yenihayat ve Hatap barajlarının doluluk oranlarıyla ilgili de bilgi verdi.  Şu anda, Hatap Barajı’nın % 35.56, Yenihayat Barajı’nın % 42.65, Koçhisar Barajı’nın  % 16.32 doluluk oranına sahip olduğunu belirtti. 
“KISA VADEDE SIKINTI YOK ANCAK TEDBİRLİ OLMALIYIZ”
Şehirde kısa vadede susuzluk problemi yaşanmasını öngörmediklerini ancak uzun vadeli olarak tedbirli olunması gerektiğini dile getiren Aşgın, sınırsız bir kaynak olmayan suyun önemine vurgu yaptı. Aşgın, bu yıl için su sıkıntısı olmadığını ancak kuraklığın devam etmesi halinde su kaynaklarında ciddi düşüşler yaşanabileceğine dikkat çekerek tasarruf çağrısını tekrarladı. 
Aşgın, gereksiz su tüketiminin yoğun olduğu bağ, bahçe sulamaları ile araç ve halı yıkamalarında şebeke suyunun kullanılmamasını istedi. 

238Ae787 8Db3 42Fa 8205 F018F95Ca91B
Tüm dünyanın da gündeminde olan kuraklığa bağlı olumsuzlukların ilimizde yaşanmaması için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Aşgın,  “Çorum Belediyesi olarak kayıp kaçakları önlemek için çalışmalarımızı 24 saat esasıyla sürdürüyoruz. Bir damla suyumuzu dahi israf etmemek için hassasiyetle çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan da su tasarrufu konusunda maksimum özeni göstermelerini bekliyoruz.” dedi. 
“BELEDİYE ÇALIŞMALARINDA 
ŞEBEKE SUYU KULLANILMIYOR”
Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, su tasarrufu konusunda Çorum Belediyesi’nin de azami derecede çaba gösterdiğini dile getirerek “Park, bahçe, çim sulama ve yol yıkama gibi çalışmalarda şebeke suyu kullanmıyoruz.” dedi.

Editör: HABER MERKEZİ