“Sadece bir zaferi değil, yeni bir çağın şafağını kutluyoruz” “Sadece bir zaferi değil, yeni bir çağın şafağını kutluyoruz”

Millî Eğitim Bakanlığı’nca hayata geçirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) tepkiler sürüyor.
Eğitim Sen Çorum Şubesi bir kez daha alanlara inerek, ÖMK ile yaratılan ayrımcılık ve eşitsizliğe son verilmesini isteyerek, yoksulluk sınırının üzerinde, eşit işe eşit ücret için ses yükseltti.
TALEPLER GÖRMEZDEN GELİNDİ
Kadeş Barış Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Ali Ekber Beyaz, “Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza yönelik taleplerimiz, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerimiz siyasi iktidar tarafından görmezden gelinmektedir. Siyasi iktidar ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenlerin ve eğitim emekçilerinin, çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek yerine Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) üzerinden eğitim emekçilerine yönelik ayrımcı ve adaletsiz uygulamaları hayata geçirmiştir. ÖMK ile öğretmenler arasında halen var olan aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli öğretmen ayrımlarına yenileri eklenmiştir. Eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenlik mesleği de ‘uzman öğretmenlik’, ‘başöğretmenlik’ gibi yeni statüler üzerinden dâhil edilmiş, aynı derece ve kademedeki öğretmenlere yönelik farklı ücretlendirme politikası sonucunda iş yerlerimizde huzursuzluk belirgin şekilde artmıştır” dedi.
“ÜCRET EŞİTSİZLİKLERİ ORTAYA ÇIKTI”
Türkiye'de aynı işi yaptıkları halde farklı statü ve maaş kaleminde çalışmak zorunda kalan, bu kadar farklı ve dengesiz ücretlendirme uygulaması yapılan ikinci bir meslek grubunun daha bulunmadığını anlatan Beyaz, “Eğitim emekçilerinin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren ve eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran ÖMK sonrasında, aynı işi yapan öğretmenler arasında ciddi ücret eşitsizlikleri ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.
“AYNI DERSE GİRİP FARKLI ÜCRET ALIYORLAR” Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Kariyer Basamakları Sınavı sonucunda 67 bin öğretmenin “başöğretmen”, 517 bin öğretmenin “uzman öğretmen” unvanı aldığını, sınava girmeyen ve on yıldan az kıdemi olan öğretmen sayısının ise 400 binin üzerinde olduğunu kaydeden Beyaz, açıklamasının devamında şunları söyledi:
“Göreve yeni başlayan bir öğretmenin maaşı bugün 12 bin 224 TL’dir. Bir okulda aynı derse girip, tamamen aynı müfredatı işleyen ve 25 yıllık kıdemi olan üç öğretmenden kariyer basamakları sınavına girmeyen normal bir öğretmen yaklaşık 14 bin 200 TL; ‘uzman öğretmen’ 17 bin TL; ‘başöğretmen’ ise 19 bin 500 TL maaş almaktadır.”
“ADALETLİ BİR UYGULAMA DEĞİL”
“Okullarda ‘başöğretmen’ ve ‘uzman öğretmen’ unvanı alan öğretmenler aynı derece ve kademede görev yapan öğretmenlerden daha yüksek maaş almaktadır. Örneğin 1. ve 2. derecede olan bir ‘başöğretmen’ aynı derece ve kademedeki diğer meslektaşlarından net 4 bin 944 TL; ‘Uzman öğretmen’ ise aynı derece ve kademedeki meslektaşından farklı bir iş yapmadığı halde net 2 bin 472 TL daha fazla maaş almaktadır. Aynı işi yapan, aynı müfredatı uygulayan öğretmenler arasında derece ve kademe farkı dışında göstermelik bir sınav üzerinden bu kadar ücret farkı olması adaletli bir uygulama değildir. Aynı işi yapan öğretmenler arasında bu kadar yüksek maaş farklılığının olduğu bir eğitim sisteminde eşitlikten, adaletten ve nitelikli eğitimden bahsetmek mümkün değildir.” (Taner ŞİMŞEK)