Çorum İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, Sanayi Sicil Belgesi sahiplerine önemli bir hatırlatma yaptı. 30 Nisan, yıllık işletme cetvellerinin son teslim tarihi olarak belirlendi. İşletmeler, bu tarihe kadar gerekli güncellemeleri yapması gerekiyor aksi takdirde firmalara yaklaşık 8 bin liralık ceza uygulanacak.
Çorum İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmeleri uyardı.
Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl 1 Ocak ve 30 Nisan tarihleri arasında bir önceki yıla ait yıllık işletme cetvellerini eksiksiz doldurarak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne göndermeleri gerektiğini hatırlatan Çorum İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, 30 Nisan tarihinin son gün olduğunu hatırlattı ve yaklaşık 8 bin liralık cezadan kaçınmak için sistemin yoğun olması ihtimaline karşı bu işlemlerin son güne bırakılmaması gerektiğini söyledi.
SON GÜN 30 NİSAN
Çorum İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“Bilindiği üzere 6948 Sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 5. maddesi gereğince Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl 1 Ocak ve 30 Nisan tarihleri arasında bir önceki yıla ait (Yıllık Ciro Bilgisi, Kapasite Kullanım Oranı Bilgisi, Çalışan Sayısı, Tüketilen Enerji, Üretim Şekli, Üretim Bilgisi ve Atık Madde Bilgilerini) yıllık işletme cetvellerini eksiksiz doldurarak sistem aracılığıyla internet ortamından online olarak bağlı bulundukları ilin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne göndermeleri gerekmektedir.”
NASIL YAPILIR?
“Sanayi işletmelerinin her yıl vermek zorunda olduğu; bir önceki yıla ait faaliyetleri ile ilgili yıllık işletme cetvelini; “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi” veya https://sanayisicil.sanayi.gov.tr/ adresinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak “İşletmelerim” menüsünden işletme çağırılarak Yıllık İşletme Cetveli için gerekli bilgiler doldurulup sistem üzerinden İl Müdürlüğüne Gönder butonuna tıklanarak online şekilde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne gönderilecektir.”
“CEZA YEMEMEK İÇİN SON GÜNE BIRAKMAYIN”
Sanayicilerimizin 8 bin 322.00 TL‘lik idari para cezasına muhatap olmamaları için internet ortamındaki online girişlerin son gün olan 30 Nisan 2024 tarihinde sistemde yoğunluk olacağı ve olası sistem arızalarının olabileceği dikkate alınarak en son güne bırakılmaması gerekmektedir.
Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini 30 Nisan 2024 tarihine kadar internet ortamında süresi içinde giriş yapmayan işletmelere 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 9. maddesi gereğince 8 bin 322 lira idari para cezası uygulanacaktır.” 

5E3Aafe4 E46C 4B1B Bc49 7Ff6140Df3B3

Editör: HABER MERKEZİ