Sağlık-Sen olarak çalışanların sorunlarının çözümünün, sağlık çalışanlarına haklarının teslimi noktasında adaletin ve vicdanın gereği olduğuna inandıklarını bildiren Ahmet Saatcı, Hemşireler Haftası nedeni ile bu inanç ve kararlılıklarını bir kez daha tekrarlayarak tüm hemşirelerin gününü içtenlikle kutladığını açıkladı.

“Sadece bir zaferi değil, yeni bir çağın şafağını kutluyoruz” “Sadece bir zaferi değil, yeni bir çağın şafağını kutluyoruz”

Başta hemşireler olmak üzere sağlık çalışanlarının kronik sorunlarının çözümünde sıkıntılar bulunduğunu, sağlık sisteminin omurgası olan hemşirelerin bu özel güne sorunların girdabında buruk şekilde girdiğini vurgulayan Sağlık-Sen Şube Başkanı Saatcı;“İrade ortaya konulduğunda bir günde çözülebilecek sorunlar, yıllardır ihmal edildiği için maalesef kronik bir hal aldı. ‘Sağlık Çalışanları Yılı’ olan 2021 yılında da ne yazık ki gözle görülür bir iyileşme sağlanamadı. Bu noktada Sağlık-Sen olarak hem sahada hem de masada mücadelemizi sürdürdük ve sürdürmeye de devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Başta fedakar hemşireler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının can yakan ortak sorunlarının belli olduğunu ifade eden Saatcı sözlerini şöyle sürdürdü; “Hemşirelerin görev tanımlarının net çizilmemiş olması ve uygulamalardan kaynaklı sorunlar nedeniyle hemşirelik mesleğinin geleceği risk altındadır. Meslek tanımlarının belirlenmesi hemşirelik mesleği açısından en önemli adım olacaktır. OECD ve Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde bir hemşire, dört hemşirenin yapması gereken işi tek başına yapmaktadır. Bakanlık verilerine göre, 2020 yılında 156 bin 972 olan hemşire sayısı 2021’de 2 bin 292 azalarak 154 bin 680’e gerilemiştir. Hemşirelerin ne denli iş yüküyle çalıştığı ve sağlanan istihdamların da yeterli olmadığı bu rakamlarla açıkça ortadır.

Bir diğer önemli husus ise şiddet konusudur. Sağlık alanında bulunan 39 branş arasında hekimlerden sonra en fazla şiddet gören kesim hemşirelerdir. Tüm sağlık çalışanlarının ortak sorunu olan şiddete karşı yasal adımlar atılmış olsa da aslolanın toplumsal duyarlılık olduğu açıktır. Bu sorunların yanında yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı kamu çalışanları olmak üzere tüm toplumun ortak sorunudur. Beklentimiz alım gücünü koruyacak adımların atılması, başta kamu görevlilerimiz ve sabit gelirlilerin enflasyona ezdirilmemesidir. Bu vesileyle, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri, sağlık çalışanlarının kronik sorunları için bir an önce adım atmaya davet ediyoruz”