Çorum Barosu yoğun bakımdaki Gülten için açıklama yaptı

Çorum Barosu Kadın Hakları Komisyonu, bir süredir ayrı yaşadığı dini nikahlı eşi tarafından bıçaklanan ve yoğun bakımda tedavi altında olan 3 çocuk annesi Gülten K. için basın açıklaması yaptı.

Güncel 27.08.2020, 15:19
2109

Çorum Adliyesi önünde gerçekleştirilen açıklamaya Baro Başkanı Av. Kenan Yaşar ve Çorum Barosu avukatları katıldı. Gülten K.’nin 9 yaşındaki oğlunun feryatlarını hatırlatan Kadın Kolları Başkanı Av. Lale Koldaş, “Siz siz olun kadınları koruyun, anne olan kadınları koruyun ne olur! Bu feryat annesi evvelki gün ağır bir şekilde babası tarafından yaralanan 9 yaşındaki çocuğumuza ait. 9 yaşındaki bir yürek dahi kadınların korunmaya muhtaç hale geldiğinin farkına varmış ne yazık ki…” dedi.

“TOPLUMSAL SORUNDUR”

Kadın cinayetlerinin bireysel olaylar olarak düşünülemeyeceğini belirten Av. Koldaş, “Toplumun kadına bakışı, kadının hak ve özgürlüklerinin tanınmaması, erkek egemen anlayışın değiştirilmeye çalışılmaması, kadın üzerinden yanlış söylemlere ve beyanatlara son verilmemesi ve kadının birey olmasının önüne devamlı olarak set çekilmesinin sonucunda gelinen noktadır ve toplumsal bir sorundur” diye konuştu.

“CİNSİYETÇİ DEĞERLER İNCELENMELİ”

Şiddet önlenebilir diyen Av. Koldaş, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Ancak gerekli mücadele bir virüsü ortadan kaldırmak kadar basit değildir. Aşısı ilacı ya da şifası yoktur. Şiddetten korunma stratejileri uzun süreli ve kalıcı kazanımlar için bütüncül olmalıdır. Toplumsal yaşamda barışçıl gibi görünen sosyal süreçlerle kadınları tahakküm altına alan ekonomik, sosyal vesiyasal ilişki biçimlerinin dışında bırakan, kadın kimliğini güçsüzleştiren tüm bağımlılık ilişkileri şiddet bilinci çerçevesinde ele alınmalıdır. Cinsiyetçi, ayrımcı değer ve normlar, kurallar ve gelenekler incelemeye tabi tutulmalıdır.”

“KARARLI POLİTİKALARA İHTİYAÇ VAR”

Kadını birey olarak görmeyen anlayışla yetişen çocukların yaşamı boyunca şiddet uygulamaya eğilimli olduklarını söyleyen Av. Koldaş, “Bu kısır döngüyü durdurmak için şiddetle mücadelede kararlı bir devlet politikasına ihtiyaç var. Cinsiyetçi ve ayrımcılığı reddeden, çocuklukta başlayacak eğitime ve bunları gözeterek çocuklarını yetiştiren ebeveynlere ihtiyaç vardır. Devletimiz tüm bunları gerçekleştirecek güçte ve yetenektedir. Devleti yönetenleri bu gücü kullanmaya ve bir an önce kadına yönelik şiddeti sona erdirecek adımlar atmaya davet ediyoruz” açıklamasını yaptı. Koldaş, Çorum Barosu olarak şiddet mağduru kadınların yanında olduklarını sözlerine ekledi.

“MAĞDURUN YANINDAYIZ”

Çorum Baro Başkanı Av. Kenan Yaşar ise yaptığı açıklamada, kadın komisyonu üyelerine teşekkür ederek, “2 yıldır birlikte çalışıyoruz, her türlü haksızlığın, yanlışın karşısında durarak zayıfın, güçsüzün yanında yer alıyorlar. Her tülü şiddete karşıyız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Çorum Barosu olarak haksızlığa uğrayanın yanında olacağız. Sadece mağdurun yanında olmamız yeterli olmayacaktır, ne tür düzenlemeler yapılması gerekiyorsa o düzenlemelerin yapılması noktasında devletin daha iyi önlemler alması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@