Türkiye genelindeki tüm esnaf kredi ve kefalet kooperatiflerindeki ödeneklerin geri çekildiğini ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kredi kullanmak isteyen esnafa para yok denildiğini kaydeden Tahtasız, esnaf kredi ve kefalet kooperatiflerine para aktarımı yapılmadığına dair iddialara ilişkin soru önergesi verdi.
“TAVŞANA KAÇ, TAZIYA TUT”
Çorum’da esnafın sorun ve taleplerini dinleyen CHP Çorum Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Mehmet Tahtasız, hükümet esnafa müjde diye duyursa da esnaf kredi ve kefalet kooperatiflerine birkaç aydır ödenek açılmadığını belirterek, “Bu hükümet tavşana kaç, tazıya tut diyor. Yerel seçim öncesi Ticaret Bakanı esnafa müjde diye açıklama yaparak kredi limitlerinin 650 bin liradan 750 bin liraya yükseltildiğini müjdeledi. Bunu duyan ve nakit sıkışıklığı çeken esnaf kredi kefalet kooperatiflerine koştu. Ancak hayal kırıklığına uğradı. Çünkü esnaf ve kredi kefalet kooperatiflerine birkaç aydır para gelmiyor. Kooperatifler de esnaf da para bekliyor. Ama AKP iktidarı ise esnafı kandırmaya devam ediyor” dedi.

A41Ba3F5 F857 43F5 B959 7D5Dd6Dbd18C
“ŞARTLAR AĞIRLAŞTI”
Ekonomik kriz nedeniyle esnafın zor günler geçirdiğini, BağKur primini, kirasını ve vergisini ödemekte zorlandığını hatırlatan CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, maddi sıkıntı içerisinde olan esnafın krediye de ulaşamadığını söyledi. Tahtasız, şöyle devam etti:
“Bir taraftan piyasalarda yaprak kımıldamıyor diğer taraftan kredi muslukları sürekli kısılıyor. Önceki yıllarda Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’nden piyasaya göre uygun krediler kullanan esnafın artık o şansı da kalmadı. Geçen yıl seçim öncesinde yüzde 7 olan esnaf kredi ve kefalet kooperatifi faizleri bu yıl masraflarıyla beraber yüzde 35’e dayanmış durumda. Yine 5 yıl olan kredilerin vadesi 3 yıla düşürüldü. Daha önce ödemeler 6 ay veya 1 yıllık taksitlerle olurken, şimdi aylık veya 3 aylık taksitlere düşürüldü. Zamanında ödenmeyen krediler temerrüt faizleri de yüzde 43’e çıktı. Esnafımız içinde bulunduğu darboğazdan dolayı bütün her şeyi göze alıp kredi çekmek istese de bu sefer ‘para yok’ bahanesiyle karşı karşıya kalıyor. Çünkü Çorum’daki esnaf kooperatiflerine birkaç aydır para gelmiyor. Para sorununun tüm Türkiye genelinde devam ettiğini ve esnaflarımızın krediye ulaşamadığı yönünde bilgiler edindim. Bu ağır ekonomik koşullarda esnafa daha ne kadar darbe vurulacak merak ediyorum. Esnafın bu krizden çıkması için çok daha uygun şartlarda krediler verilmeli, esnaflara verilen 7200 prim gün sözü bir an önce yerine getirilmelidir.” 

D38F94A2 1Ffd 43F4 939A 7D1Cf83Ca39F

Editör: Haber Merkezi