“Kızılay Kart” başvuruları başladı

Avrupa Birliği'nin mali kaynağını sağladığı, Türkiye'de yaşayan bir milyon sığınmacı için dağıtılacak "Kızılay Kart" için başvurular başladı.

Güncel 25.12.2016, 19:30
1546
“Kızılay Kart” başvuruları başladı

AB İnsani Yardım Komisyonu’nun 348 milyon avro maddi kaynak sağladığı ve Kızılay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, AFAD ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı işbirliğinde yürütülen "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı" kapsamında, kamplar dışında bulunan Suriye vatandaşı ve İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı diğer sığınmacılara her ay kişi başı yüzer lira nakdi yardım yapılacak.

Türkiye genelindeki 970 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kızılay merkezlerinden alınmaya başlanan başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın onay sürecinden sonra kesinleşmiş olacak. Bu sürecin ardından hak kazanan her mülteciye aylık 100 Lira olmak üzere yardım dağıtımı yapmaya başlanacak. Halkbank tarafından hazırlanan, POS cihazından alışveriş yapma veya ATM’den para çekmek için kullanılabilecek olan Kızılay Kartlar, 2017 Ocak ayı itibarıyla kullanıma açılacak.

Kartlara her aile bireyi için 100 Lira yükleme yapılacak ve yardımlar 2017 yılı boyu sürecek. Bu süreç içerisinde AB’nin taahhüt ettiği 3 milyar Avro’luk yardımın geri kalanı da Türkiye’ye gelecek ve daha fazla mülteciye yardım yapılacak. Program toplam 2 yıl içinde tamamlanacak.

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN AYRILAN KAYNAK KULLANILMAYACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere uygun olan mültecilerin yararlanacağı programa, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda (SYDV) ihtiyaç sahibi Türk vatandaşları için oluşturulan fonlardan hiçbir şekilde kaynak aktarılmayacak.

Kızılay Kartlara başvuruların başlamasını değerlendiren Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “AB’nin tarihinde insani yardıma ayırdığı en büyük fon programı bu. Geçtiğimiz Eylül ayında AB Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ve Dünya Gıda Programı Direktörü Ertharin Cousin’ın katılımıyla lansmanını yaptığımız ESSN programı kapsamında mültecilerden başvurular alınmaya başlandı. Toplam 1 milyon mülteciye yardım yapılacak. Bu ve sonrasında dağıtılacak fonların tamamı AB kaynaklı. Türkiye bu fona katkıda bulunmayacak, sadece dağıtımı konusunda aracı olacak” diye konuştu.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Mültecilerin başvurusunu Kızılay olarak almaya başladık. Bunun için Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa, Adana, Mardin ve daha birçok ilde birçok noktada başvuru ofisleri açtık. Ayrıca Bakanlığın Türkiye genelindeki 790 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da başvuruları değerlendiriyor. Kızılay Kartlara Ocak ayı itibarıyla para yüklemeleri yapılacak. Kısacası operasyonu Kızılay yürütecek. Başta Suriyeliler olmak üzere ülkemizdeki mültecilerin desteklenmesine yönelik başlatılan bu program sayesinde, ilk etapta 1 milyon kişi daha rahat nefes alacak. İhtiyaç sahibi Türk vatandaşlarına devletimizin yaptığı yardımlarda ise hiçbir şekilde aksama yaşanmayacak.”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
hafif yağmur
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@