07.11.2018, 00:03 206

ÖĞRENCİ EVLERİNDE HAVA DURUMU(*)

Arap ÇATAROĞLU

Arap ÇATAROĞLU

Havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız her zaman iyi olsun!

Evet sayın izleyiciler; yine bir hava durumu tahmin raporuyla karşınızdayım. Ben Muhittin Çiftdikiş, yıllardır asla değişmeyen hava durumu haberleriyle sizlerle birlikte olacağım. Bütün izleyicilerime don olayı olmayan geceler ve gündüzler dilerim.

Bildiğiniz gibi öğrenci evlerinde yazları kurak ve sıcak geçmektedir. Yüreklere su serpen bahar rüzgarlarıyla birlikte sona ermekte olan vize sınavları, yerlerini fırtına boran getiren final sınavlarına bırakmaktadır. Yaz aylarında tatil yerlerinden gelen mayolu, bikinili görüntüler, yaz okullarını çekilmez hale getirmektedir.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte dökülen yaprakların üzerinde liseyi yeni bitirmiş acemi çaylaklar dolaşmaktadır. Yüksek basınçlı gülümsemeler “hava atmalar” inanılmayacak kadar kısa sürede dağılmaktadır. Gülümseyen yüzlerin üzerinde kara bulutlar dolaşırken gözlerde şimşekler çakmaya başlamaktadır.

Erken gelen rüzgârlar; mutfak penceresinden yatak odası, yemek odası, ders çalışma odası olarak kullanılan alana doğru hızla yüksek basınçta ilerlemektedir. Açık olan salon penceresinden içeri doğru sert olarak esmekte olan fırtına, sigara dumanıyla birleşip alçak basınçta mutfağa doğru ilerlemektedir.

Özelikle kış ayları soğuk ve bol yağışlı geçmekte olup mutfakta, banyoda hatta yatak odasında uzun süreli donma olaylarını oluşturmaktadır.

Evlerde bulunan öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. Yeni gelenlerin, yeni geleceklerin, yıllarca gelen konuk öğrencilerin sayısında gözle görülür artışlar olmaktadır.

Yakılan sigaralardan çıkan dumanlar, vapur bacalarıyla hatta termik santrallerle yarışacak düzeye gelmektedir.

Kapılardan, pencerelerden bacalardan ve duvar çatlaklarından gelen aşırı soğuk havalar kış boyu eksik olmamaktadır. Evlerin içinde artan soğuk havalar burunlardan gelen yoğun akışlara yol açmaktadır. Kafayı üşütüp nezle olanların sinüzit olanların sayısı hızla artmaktadır.

Yaz aylarında balkonlarda, bahçelerde yakılan mangallar kızarmaya başlayan tavuk kokusunu evlere taşıyıp mutfakta pişen makarna ve patates kokusuyla birleşip midelerden ve bağırsaklardan gelen gürültülere yol açmaktadır. Kış aylarında ise mutfak pencerelerinden gelen her türlü yemek kokuları sigara dumanlarıyla birleşip dayanılmaz bir hava oluşturmaktadır.

Artarak süren olumsuz hava koşullarının, öğrencilik yılları boyunca sürmesi beklenmektedir.

(*) Mizah havasında yazılmıştır. Okuduğunuz satırların uzaktan ve yakından gerçekle ilgisi asla yoktur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@