04.02.2013, 00:00 198

KİRA GELİRİ ELDE EDENLERE VERGİ VERME ZAMANI GELDİ

Fikret TEPENÇELİK

Fikret TEPENÇELİK

Öncelikle neler kira gelirleri kapsamına giriyor bir bakalım: Arazi, bina, haklar, motorlu taşıtlar ve Gelir Vergisi Kanununa göre sayılan mal ve hakların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler kira geliri olarak açıklanmıştır.

2012 yılı içinde kira gelirleri elde edenlerin, beyannamelerini elden verenler için 25 Mart 2013  Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar, İnternet üzerinden beyanname verenler ise gece saat 24:00’dan önce bağlı oldukları vergi dairesine vermelidirler.

Ortaya çıkan vergilerini ise, ilk taksitini Mart ayı içinde, ikinci taksitini ise Temmuz ayı içerisinde Türkiye’nin herhangi bir vergi dairesine veya banka şubelerine ödeyebileceklerdir.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de şudur, eğer 2012 yılı içinde 2013 ve sonrası yıllara ilişkin kira bedellerini peşin olarak tahsil etmiş isek, 2012 yılı sonrası yıllara isabet eden kira tutarları ait olduğu yılı takip eden yılın mart ayında beyan edilecektir. Başka bir ifade ile peşin alınan sonraki yıl kira tutarları 2012 yılında beyan edilmeyecektir. Diğer taraftan 2012 yılında, 2012 ve öncesi yıllara ait kira tutarları tahsil edilmiş ise bu durumda Mart 2013 tarihinde alınan tüm kira tutarları beyan edilecektir.

Kira bedellerinin nasıl tahsil edileceği konusu geçtiğimiz yıllarda yasal bir düzenleme ile zorunluluk haline getirilmişti, bu düzenlemeye göre, iş yeri kiraları kaç lira olursa olsun işyeri sahibi adına banka yada posta aracılığı ile ödenmesi, konut kiralarında ise her bir konut için kira bedelinin 500 TL’yi aşması halinde konut sahibi adına bankaya yatırılması zorunluluğu getirilmiştir. Kiraların banka yada posta aracılığı ile ödenmemesi halinde, 01.11.2008 tarihinden itibaren her bir işlem için

Konut kiralarında, cezaya muhatap kiraya verenler konut sahipleri olacaktır. Aylık iş yeri kiralarının tutarına bakılmaksızın banka veya Posta idaresi aracılığıyla ödenmemesi halinde ise her bir işlem için özel usulsüzlük cezasının muhatabı kiraya verenler ile kiracılar birlikte sorumlu olacaklardır. Bahsedilen ceza tutarları asgari 350 TL’den başlayıp 1.500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden bahsedilen konuya hassasiyet gösterilmesi yarar sağlayacaktır.

İşyeri sahiplerini ilgilendiren ve kendilerine vergi avantajı sağlayan bir diğer husus ise, kiracı tarafından ödenen kira bedelinin bürüt tutarı üzerinde ödenen, stopaj şeklinde ifade edilen vergidir. Kiracı tarafından bağlı olduğu vergi dairsine işyeri sahibi adına sorumlu sıfatı ile ödenen  vergiyi  işyeri sahibi kendine ait kira beyanında ortaya çıkan vergisinden mahsup etme imkanı olduğundan yıl sonunda kiracı tarafından ödenen bu vergilere ilişkin ödeme makbuzlarının temin edilmesinde fayda vardır.

En çok yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız kira gelirlerini nasıl beyan edeceklerini sıkça sormaktadırlar, bu konuya da birkaç cümle ile açıklık getirecek olur isek, Oturum ve çalışma izni alarak 6 aydan fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, tutarı ne olursa olsun eğer kira gelirleri işyerinden ibaret ise ve kiracı tarafından vergi kesintisi (stopaj) yapılıyor ise bu işyeri kira gelirlerini beyan etmeyeceklerdir. Ancak kira gelirleri konut ise ve yıllık kira geliri 3.000 TL’nin üzerinde olması halinde beyanname vererek vergilerini ödeyeceklerdir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-3°
parçalı bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@