18.03.2016, 00:59 236

ÇANAKKALE ZAFERİ UMUTLARIMI GÜÇLENDİRİYOR

İlhan ÇENESİZ

İlhan ÇENESİZ

18 Mart gurur günlerimizden biri ama benzerlerini yaşamak zorunda kalmayışımız için dua edeceğimiz olaylarla dolu…
Günümüzün terör olaylarının kısa süre önce, birden bire patlak verdiği düşünülürse; Türkiye sanki Çanakkale’de olduğu gibi içten ve dıştan linç edilmek isteniyor.
Çanakkale olaylarının yaşandığı günlerdeki imkânsızlıklara rağmen düşmanın gemilerini denize gömdüğümüzü düşününce bugünün imkânları ile yaşamakta olduğumuz terör belasının da üstesinden geleceğimize dair umudum artıyor.
*
10 sene önce ÇEKVA’dan 60 öğrenci ile yaptığımız gezide çok şey öğrendim. Otobüsten indiğimizde deniz kenarında, Balıkesir’in Havran ilçesinden Onbaşı Seyit’in sırtında mermili muhteşem heykeli ile karşılaştık. Onbaşı Seyit 270 kg’lık mermiyi topun namlusuna sürüp, mesleği olmamasına rağmen düşman gemisini batıran kahraman…
Yahya Çavuş ve anıtına gelince; o ayrı ve ilginç efsane, Yahya Çavuş 67 kişilik küçük birliği ile düşmanı 48 saat oyalıyor. 3 bin zayiat verdiriyor. Bacağı kopmasına rağmen şehit oluncaya kadar savaşmayı sürdürüyor. Çatışma bittiğinde 62 personeli ile birlikte şehit oluyor. Büyük bir birlikle savaştığını sanan düşman kumandanı; o kadarcık şehitle karşılaşınca; Yahya Çavuş’un dehasına ve kahramanlığına hayranlığını dile getiriyor.
Anzak koyu olayını anlatmadan geçersek bir mucizeyi atlamış oluruz. Anzak’lar Avusturalya ve Zelanda’dan getirilen askerler. Saldıran ülkelerin topu, tüfeği ve teknolojisi yetmiyor. Bir de dünyanın öbür ucundan asker getiriyorlar.
Getiriyorlar da Anzak Koyu’na indirdikleri garibanların telef olmasına sebep oluyorlar. Çünkü Anzak Koyu’nun karayla birleştiği yerde arazi dimdik. Yüksek kale duvarları gibi. Yani birliği çıkarmaya getiren geminin kaptanı birliğini kırdırmak için özel yer seçse Anzak Koyu’ndan daha uygun yer bulamazdı. Tepede bekleyen askerlerimiz az olmalarına rağmen, Anzakları fileye takılmış bıldırcın gibi avlıyorlar. Allaha kurban olayım. Koyun 500 metre sağına veya soluna Anzaklar indirilmiş olsalar; onları bizim kolayca avlamamız mümkün olmayacak.
Geldik Atatürk’ün göğsüne çarpan şarapnel parçasından, saat sayesinde yara almadan kurtuluşuna…
Bunları öğrenince; düşük verimli şairliğim depreşti ve yazabildiğim kadar yazdım…

ÇANAKKALE ZAFERİ EFSANELERİ
Sırtında mermisi Onbaşı Seyit
Yiğitliğe meydan okuyan yiğit
Destanı anlatamaz birkaç beyit
Yiğidin şairi olamıyorum
Ona layık övgü bulamıyorum.
Ayrı yerde Yahya Çavuş anıtı
Zeka ile cesaretin kanıtı
Düşmana da ilahi güç yanıtı
Zekanın şairi olamıyorum
Ona layık övgü bulamıyorum.

Anzak koyunda yamaç dik bir duvar
Köyünde gelmiştir çiçekli bahar
Şaşkın Anzak ülkemde ne işin var?
Seni getirene soramıyorum
Ona uygun sövgü bulamıyorum.

Ata’mın saatine çarpan şarapnel
Vatana bağışlamış ilahi el
İLHAN; bu rastlantı ne kadar güzel
Atatürk şairi olamıyorum
Ona layık övgü bulamıyorum

Şiiri yazdığım yıllarda; devre mülkümüzde, hakkımızı kullanırken yeni devre mülk almış beyefendi ile tanıştım. Sohbet ederken emekli edebiyat öğretmeni olduğunu öğrendim. Öğünmek için; bu şiiri kendisine gösterdim. O da baktı; “Böyle şiir olmaz!” diyerek söze başladı. Şurası söyle, burası böyle derken, “sen şiiri de edebiyatı da berbat etmişsin” demediği kaldı.
Bu durumda siz kıymetli okuyucularıma; bunu şiir diye sunmamam gerekirdi.
Sonradan öğrendiğim bazı şeyler; şiirime olumlu bakmamı sağladı; hocamız demode olmuş, değerini hızla kaybeden devre mülklerden birini yeni almıştı. Ödediği para diğerinin tam iki katıydı. Ayrıca kendisinin internet sitesine girip yazdıklarını görseydiniz, benim devrimizin şair-i azamı olduğumu düşünürdünüz.
En güzel günler sizlerin olsun.

NOT: Bu yazıyı Ankara’da terör olayı olmadan önce yazmıştım. Yayınlanmadan önce olayla ilgili düzeltme yapmaya gerek olup, olmadığına baktım. Edebiyat öğretmeni ile ilgili sulu kısım hariç, ortama uymayan taraf olmadığına karar verdim ve bozmadan yayınlıyorum.
Yazının başında değindiğim gibi, zor şartlara ve güçlü ülkelerin birleşerek, üzerimize çullanmasına rağmen, Çanakkale zaferini nasıl kazandıksa, günümüzde yaşadığımız terörün de üstesinden geleceğimize inancım tamdır.
PKK’ya kurulduğu günden üç ay öncesine kadar verdiği zayiattan daha fazlasını son üç ay içerisinde verdiren ordumuz, polisimiz, jandarmamızın kahramanlığına saygı ve minnet duyuyorum. Başarı dileklerimiz sonsuzdur.
Şehitlerimize, terör kurbanlarına rahmet yakınlarına ve bütün ülkemizin insana benzeyen insanına başsağlığı ve sabır, yaralılara da şifa diliyorum.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
kapalı
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@