08.10.2015, 00:02 189

VERİMLİLİK-1

Kâşif TETİK

Kâşif TETİK

Önceki makalelerimde işletmelerimizin kurumsallaşma gerekliliklerini ve bu yoldaki çalışanlar ve yöneticiler için gerekli olabileceğine inandığım iş, işlem, yöntem ve davranış biçimlerini izah etmeye çalıştım.
Kurumsallaşma bir gereklilik ve buna ulaşmakta emek ve çaba isteyen bir eylem gerektirmekte. Bu amaç doğrultusunda çalışanların gösterecekleri farklı eylemler ve davranışların işletme gelişimini değiştirmesi kaçınılmazdır.
Bu günden itibaren kurumsallaşmanın 2. Aşaması olan kurumsal bir firmanın yâda herhangi bir firmanın amacının gelir elde etmek olduğu varsayımından hareketle bu gelirin nasıl artırılması gerektiğini daha fazla kazanç için ne yapılması gerektiği konusundaki bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
Rantabilite (VERİMLİLİK):
Anamalla safi kar arasındaki oran demektir. Türkçede “verimlilik” olarak izah edilir. Eskiden rantabl olana “müsmir” denilirdi. Anamalla safi kar yada kazanç arasındaki oran verimliyse o iş veya işletmenin çalışmasına rantabl yani verimli ve kazançlı, değilse rantabl değil ”verimsiz” denilirdi. Daha acık bir ifade ile kar elde etmek için verimlilik esas hedef olarak kabul edilir
Buradan hareket ile okurlarıma:
“nasıl ballı ihale alınır?”
“nasıl kamudan iş kapılır?”
“nasıl 1 koyup 3 alınır?”
“vergi nasıl kaçırılır?”
“muhasebe hesaplarım nasıl makyajlanır?” vb.
Bilgiler beklememeleri gerektiğini baştan hatırlatmak isterim,
Burada anlatacaklarım mevcut iş ve işlemlerinizde:
• Nasıl daha karlı çalışabilirim?
• Giderlerimi nasıl kontrol edebilirim?
• Olası krizlerde ne yapmam gerekir?
• Hangi piyasalara girmeliyim?
• Stoklarımın kontrolü nasıl olmalı?
• Kalite kontrolünü nasıl yakalarım?
• Maliyetlerimi nasıl düşürebilirim?
• Tahsilatlarımı nasıl artırabilirim?
• Ödemelerimde neye dikkat etmeliyim?
• Personel konusunda nasıl tasarrufta bulunmalıyım?
• Bilgi sistem analizlerim nasıl olmalı?
• Gelirimi nasıl artırabilirim vb.
Konularda ne yapılması gerektiğini örneklemeler vererek anlatacağım.
Yine burada izah ettiğim konular ve örnek çalışmaları işlerinizde rahatlıkla uygulayabilir sizlerde gelirinizin artırılmasını giderlerinizin düşürülmesini sağlayabilirsiniz. Tamamen bilimsel araştırma kuram ve ekonomi kanunlarına dayalı bu yöntemler tarafımdan yönetici olduğum işletmelerde ve hatta iş takip ve yönetim uygulamalarında kullanılmıştır.
Söz konusu yöntemleri uygulamak için çalışan şef müdür yönetici ve işletme sahibi olmanıza dahi gerek yoktur kendi işini yapan bir avukat yâda doktor olabilirsiniz mühendis hatta küçük esnaflık yapabilirsiniz önemli olan yöntemi algılamak ve işlerinizde uygulamak olmalıdır.
Bahsedeceğim yöntemleri basit matematik hesaplamalar ile yapılacaktır şahsen ev bütçenizde bile uygulayarak gelirinizi dengeleyebilir hatta kazançlı çıkabilirsiniz
Son olarak tavsiyem izah ettiğim hususları arşivlemeniz, böylelikle elinizde hazır bir veri olacaktır,
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@