Hititlerin ilk idari ve askeri merkezi olduğu değerlendirilen Şapinuva Antik Kenti, binlerce yıllık kalıntıları ve dönemin günlük yaşamından devlet yönetimine kadar birçok konunun anlatıldığı 4 bine yakın tablet arşivi ile dikkati çekiyor.
Döneminin süper gücü kabul edilen Hititlere bir dönem başkentlik de yapan Şapinuva'da arkeolojik kazı çalışmaları, Hitit Üniversitesi öncülüğünde devam ediyor.

Whatsapp Image 2024 06 21 At 14.29.30 (1)
Turistlerin de gezebildiği Şapinuva Antik Kenti, ziyaretçilerini yaklaşık 3 bin 500 yıllık tarih yolculuğuna çıkarıyor.
Kent merkezine 53 kilometre mesafedeki antik kent, Kurban Bayramı tatilinde de vatandaşlardan ilgi görüyor.
Ziyaretçiler, geniş bir alana yayılan Şapinuva'da 1990 yılından bu yana yürütülen arkeolojik kazılarda elde edilen kalıntıları inceleme imkanı buluyor.

Whatsapp Image 2024 06 21 At 14.29.31Antik kentin misafirlerinden Haydar Yaşar, İzmir'de yaşadığını, Kurban Bayramı için Mecitözü ilçesine geldiğini söyledi.
Uzun zamandır Şapinuva'yı ziyaret etmek istediğini anlatan Yaşar, “Şapinuva'ya 8 kişi geldik, gezdik. Burayı çok beğendik. Gönüllü rehber arkadaşlar da bize yardım etti. Herkesi Şapinuva'yı görmeye davet ediyorum” ifadesini kullandı. 

İncesu Kanyonu, bayram tatilinde  ziyaretçilerin uğrak noktası oldu İncesu Kanyonu, bayram tatilinde ziyaretçilerin uğrak noktası oldu

Editör: AA AJANS