Sungurlu’da “Bilinçli Anne Sağlıklı Toplum” projesi

Sungurlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Bilinçli Anne Sağlıklı Toplum” projesi ile ilçedeki bin anne ve iki bin öğrenci bilinçlendirilecek.

Sungurlu 22.03.2016, 23:14 22.03.2016, 23:15
564
Sungurlu’da “Bilinçli Anne Sağlıklı Toplum” projesi

İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili Şaban Atlı, hazırladıkları projenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın finanse ettiği Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında kabul edildiğini söyledi. Çorum Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Hitit Üniversitesi ve Türkiye Sakatlar Derneği Çorum Şubesi’nin ortağı olduğu ve 10 ay sürecek projenin maliyeti ise 77 bin 777 lira olarak açıklandı.
Şaban Atlı, projenin hedeflerini şöyle sıraladı: “Anne ve anne adaylarında hamilelik sırasında; akraba evliliği, süregelen hastalıklar, annenin yaşı, yetersiz ve yanlış beslenme, bilinçsiz ilaç kullanımı, kötü alışkanlıklar (sigara, alkol ve madde bağımlılığı vb.) gibi engelli doğuma sebep olan nedenler. Çocuk eğitiminde; ev ve oyun kazaları, hastalıklar, çevresel faktörlerden oluşan engellilik nedenlerini önleyerek azaltılmasına katkı sağlamak. İlkokul öğrencilerinde ev kazaları, sigara alkol ve madde kullanımı, okul kazaları ve trafik kazaları gibi faktörlerden dolayı sonradan oluşan engelliliğin azaltılmasına katkıda bulunmak. İlkokul öğrencilerinin, toplum hizmeti çalışması adı altında sonradan oluşan engelliliğin önlenmesi amacıyla Sungurlu halkında farkındalığı arttırmaya yönelik çalışmalar yapmak.”
Projeyle 18-35 yaş arası bin anne ve 7-11 yaş arası 2 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Şaban Atlı, “Proje ile ilçemizde engelli doğum ve sonradan engelli olma konularında bilinçlendirmeyi artırıp farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.” dedi.
Projeyi bugün Mavi Ocak Tesisinde saat 14.00’de düzenlenecekleri programla tanıtacaklarını belirten Şaban Atlı, projeden herkesin yararlanabileceğinin altını çizdi.
(sungurlugündem)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
açık
banner303
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@