“Sungurlu OSB 6. bölge desteğinden faydalanmalı”

Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Behiç Akkaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile sanal ortamda bir araya gelerek teşvikler ve gündemdeki konulara ilişkin istişarede bulundu.

Sungurlu 06.10.2020, 20:02
420
“Sungurlu OSB 6. bölge desteğinden faydalanmalı”

TOBB’a bağlı 365 Oda ve Borsa’nın Başkanlarının katıldığı istişare ve değerlendirme toplantısında TSO Başkanı Behiç Akkaş, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) 6. Bölge desteğinden faydalanması için talepte bulundu.

Başkan Akkaş, konuşmasında şunları ifade etti: “OSB bölgesel yatırım teşvik uygulamaları kapsamında Çorum ili 4. bölgededir. İlimize, ilçemize komşu iller Çankırı ve Yozgat 5. bölge kapsamında olduğu için gelen yatırımlar çevre illere gitmektedir. Bu durumun önüne geçmek adına ilimizin bölgesel teşvik uygulamalarında 4. bölgeden 5. veya 6. bölgeye alınmasını, Resmi Gazetede yayınlanan ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ kapsamında alt bölge desteğinden yararlanacak mevcut ilçelere Sungurlu ilçemizin de dahil edilmesini talep ediyoruz.

Küresel düzeydeki ekonomik dalgalanmalar başta olmak üzere çeşitli gelişmelerin de etkisiyle Çorum’un ülkemiz genelindeki teşvikli yatırımlar içerisindeki payı artırılmalıdır. Bu artışı sağlamaya yönelik olarak, Çorum’daki teşvik belgeli yatırımların artırılması için Sungurlu’ OSB’ye ayrıca avantaj sağlanmalıdır. Ankara’ya 1,5 saat mesafedeki Sungurlu OSB’nin 6. bölge desteğinden faydalanmasını talep ediyoruz.”

İLÇE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, son dönemde yatırım teşvik sisteminde çok önemli bir atılımın hayata geçirildiğini belirterek, "Biliyorsunuz yıllardır her platformda teşvik sisteminin ilçe bazlı olması gerektiğini söylüyorduk ama bir türlü sonuç alınamıyordu. Mustafa Varank Bakanımız, bu alanda tarihi bir işe imza atarak ilk defa ilçe bazlı teşvikleri başlattı" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Varank'ın sanayiye verdiği büyük önem ve milli teknoloji hamlesiyle Türkiye'yi bir üst lige çıkartma vizyonunun, bu kritik dönemde kendilerinin de çalışma şevkini artırdığını ve geleceğe umutla bakmalarını sağladığını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise yatırım teşviklerinde ilçe bazlı teşvik sistemini hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, düzenlemeye ilişkin şu bilgileri verdi: "Sahadan bu yönde yoğun talepler alıyorduk. Tüm il ve ilçelerimizin sosyo ekonomik gelişmişlik endekslerini güncelledik. Şehirler için 52 göstergeyi, ilçeler içinse 32 göstergeyi dikkate alarak bir sıralama yaptık. Daha az gelişmiş 263 ilçemiz, bulunduğu ile göre daha fazla destek almaya hak kazandı. Yeni sistemle birlikte şehirlerin az gelişmiş ilçelerinde yapılacak yatırımlar, bir alt bölge desteklerinden faydalanacak. Bu yatırımlar, o ilçenin OSB'lerinde yapılıyorsa, doğrudan 2 alt bölge teşviğinden yararlanacak. Böylece görece dezavantajlı ilçelere daha fazla yatırım gitmesi teşvik edilecek, istihdam artacak ve ekonomik hayat canlanacak."(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@