Gönüllerince eğlendiler

Sungurlu Belediyesi tarafından organize edilen “3 Aralık Engeliler Günü Farkındalık Programı”nda yapılan etkinliklerde engelli vatandaşlar gönüllerince eğlenirken, renkli anlar yaşandı.

Sungurlu 06.12.2019, 00:01
287
Gönüllerince eğlendiler

Sungurlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Sakine Sarıyüce ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü koordinesinde, 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. Engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Mesire Kafeterya’da düzenlenen organizasyona Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner ve eşi Vildan Şahiner, Çorum Zihinsel Engeliler Derneği Başkanı Dr. Neslihan Hüsülüoğulları, Belediye Başkan Yardımcıları Sakine Sarıyüce ve Mükremin Dağaşan, Başkan Yardımcılarının eşleri Önay Sezen, Medine Dağaşan ve Birgül Yılmaz, Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Özlem Bal ve öğrencileri, okul müdürleri, öğretmenler, engelli çocuklar ve aileleri katıldı.

Programda bir konuşma yapan Çorum Zihinsel Engeliler Derneği Başkanı Neslihan Hüsülüoğulları, “Çorum’umuzun bu güzel ilçesinde özel çocuklarımıza ait böyle etkinliklerin yapılması çok güzel. Belediyemizi bu anlamda yürekten kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Ben de aynı zamanda engelli annesiyim. Çorum’da da iki derneğimizin başkanlığını yürütüyorum. Çocuklarımı çok seviyorum. Onlar için bir şeyler yapmak çok farklı bir duygu. Sungurlu Belediyesi de burada bütün ailelerimize ulaşmaya çalışmış. Bu mutluluğu paylaşmak beni ayrıca duygulandırdı” dedi.

Programda konuşan Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner ise, “Fiziksel engeller aşılabilirken, kalplerdeki ve vicdanlardaki engeller maalesef aşılamıyor. Nasıl ki bu hayatta zor bir imtihandan geçen engelli bireylerimizi özel diye atfediyor isek sizler de bir o kadar özelsiniz. Allah’ım emanetini ben ölmeden önce geri al”. Bir anne neden böyle dua eder? Evlat acısı çekebilmeyi hangi anne ne sebeple göze alabilir? Bunu ancak özel evladı olan aileler bilir. Sizler gibi! Engelli bir çocuğu olan anne babaların belki en çok durduğu ve düşündüğü yerdir burası. Böylesine büyük bir imtihanla sınanmak elbette ki kolay değildir. Bir evladın gözü olmak, kulağı olmak, eli ve ayağı olmak, hatta tüm benliği olmak elbette ki her anne babanın görevidir. Ama sizlerin üstlendiği görevlerin çok daha kutsal olduğu aşikârdır. İnsanları oldukları gibi kabul etmeyi, umudu, sabrı, gereksiz şeylere kaygılanmamayı, hüznü, yetinmeyi, küçük mutlulukları kaçırmamayı, en zorlu anlarda bile gülümseyebilmeyi ve yürekten sevmeyi öğretiyorsunuz. Yaşama gerçek anlamını katanlar yine sizlersiniz.

Bizler göreve geldiğimiz ilk günlerde bazı düsturlar edindik. Bunlardan bir tanesi de dezavantajlı bireylerimizin ve ailelerimizin yanında olmak, sorunlarını ve sıkıntılarını çözmekti. Çalışmalarımız hep bu yönde şekillendi. Sadece engellilerle ilgili günlerde değil, sürekli olarak varlığımızı hissettirmeye gayret gösteriyoruz. Yaşadığınız sıkıntılarda çözüm ve dönüşümün sağlanabilmesi için buradayız” dedi.

Program sonunda özel çocuklar, oyunlarla ve halaylarla gönüllerince eğlendiler. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-4°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:35
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@