"10 dilim" kavunun hasadına başlandı

Sungurlu’da yetiştirilen ve "10 dilim" olarak adlandırılan kavunların hasadına başlandı.

"10 dilim" kavunun hasadına başlandı

Sungurlu’da yetiştirilen ve "10 dilim" olarak adlandırılan kavunların hasadına başlandı.

23 Temmuz 2017 Pazar 22:15
"10 dilim" kavunun hasadına başlandı

İlçeye bağlı Kavşut, Çadırhöyük, Tokullu, Çayyaka, Kuşçalı, Bozyayla, Bağdatlı, Karaçay ve Terzili köylerindeki üreticiler, verimi, tadı ve kokusuyla bilinen kavunun hasadına başladı.

Çadırhöyük köyünden çiftçi Cevat Alımcı tarafından hasadı yapılarak ilçe merkezindeki Cumartesi pazarına getirilen kavunlara talep yüksek.

10 yıldır kavun yetiştirdiğini söyleyen Alımcı, “Yaklaşık 100 dönüm arazide kavun yetiştiriyorum. Sungurlu’da son 3-4 yıldır 10 dilim kavunu ilk ben hasadını yaparak satışa çıkarıyorum. Sadece Sungurlu’ya değil şehir dışına, Ankara ve İstanbul’a da kavun gönderiyorum.” dedi.

Bu cins kavunların hem aroması ve veriminin güzel olduğunu hem de 10 dilim şeklinde olduğu için kesiminin daha kolay olduğunu ifade eden Alımcı, “Bu kavunun üzerinde 10 dilim çizgileri var. Ne 9, ne 11, ne eksik, ne fazla. Yemesine ve tadına da doyum olmuyor." diye konuştu.

Bu yıl yağışın az olması nedeni ve kuraklıktan dolayı üretimde düşüş yaşandığına dikkat çeken Alımcı, geçen yıl verimin daha iyi olduğunu vurguladı. “10 dilim” kavunun Nisan ayında ekildiğini ve Temmuz ayında hasadının yapıldığını dile getiren Alımcı, kavunların yetiştirilmesi aşamasında domuzların ürünlere zarar verdiğini, bu konunun çözülmesi için yetkililerden yardım istedi.

TESCİL EDİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yöreye özgü olarak yetiştirilen kavunun tescil edilmesi için çalışma yürütüyor.

İlçe genelindeki 90 köyde yaklaşık 40 bin dekar alanda kavun üretimi yapılırken, söz konusu üretim ilçedeki tarım arazilerinin yüzde 16'sını kapsıyor. Hasadına başlanan "10 dilim" kavun ilçede yaklaşık 30 yıl önce ekimine başlanmış zamanla bölgeye özgü yetiştirilerek çok sayıda çiftçinin gelir kapsı haline gelmiş.

"10 dilim" kavunun en önemli özelliği bir kökten 5 ile 7 arasında ürün alınmasının yanı sıra ayrıca kendine has kokusu, aroması ve uzun ömürlü olması da kavunun başlıca özelliğidir. 10 dilim kavunda dekar başına yaklaşık 2 ton ürün, 3 ay gibi kısa bir sürede alınabilmektedir. Kavun üretiminde en son alınan ürünler genellikle kelek olarak toplanıp turşu yapımında kullanılmaktadır.

Bölgede bu yılki hasatta 50 bin tona yakın kavun hasadının yapılması bekleniyor. “10 dilim” kavun için ilçeye bağlı Kavşut köyünde hasat töreni düzenlenirken, köyde kurulan pazardan ülkenin her yerine kavun gönderiliyor.

(Sungurlu Gazetesi)