Güneş Kursu’nun izinde Hattuşa’da Oryantiring

“Güneş Kursunun İzinde Hitit Yolunda Oryantiring Yarışları” İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün organizasyonunda yapıldı.

Spor 05.05.2014, 21:38 05.05.2014, 22:49
1103
Güneş Kursu’nun izinde Hattuşa’da Oryantiring

“Güneş Kursunun İzinde Hitit Yolunda Oryantiring Yarışları” İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün organizasyonunda yapıldı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Boğazkale-Hattuşa Örenyerinde gerçekleştirilen yarışmada 10 ayrı kategoride 30 sporcu mücadele etti.

Yarışmalar sonunda E18 Kategorisinde Kubilay Gökgöz birinci, Barış Kavlak ikinci, Erhan Baştuğ üçüncü; E16 Kategorisinde Can Baytürk birinci, Alim Can Zorlu ikinci, Gökşen Ali Torbacıoğlu üçüncü; E12 Kategorisi Ömer Furkan Aytaç birinci, Mahmut Karaman ikinci, Halil Enes Kise üçüncü; E10 Kategorisinde Akın Taşbaş birinci, Ozan Yağız Balat ikinci, Kudret Dolgun üçüncü; K18 Kategorisinde Sevilay Özkırış birinci; K 12 Kategorisinde Feyzanur Çıtak birinci, Reyyan Çeliker ikinci, Buse Nur Turan üçüncü; K10 Kategorisinde Sıla Kambik birinci, Sümeyye Beker ikinci, Esma Dolgun üçüncü olurken; Yeni Başlayan Çocuk Erkekler Kategorisinde Emir Singil birinci, Batuhan Aydoğdu ikinci, Mert Can üçüncü; Yeni Başlayan Çocuk Kızlar Kategorisinde Şeyma Nur Uyar birinci, Neriman Kolay ikinci oldu.

Dereceye girenlere madalya ve hediye
Yarışmada dereceye giren sporculara madalyaları İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Osman Çalışkan ile personeli ve yarışmanın hakemleri tarafından verildi. Yine yarışmaya katılan tüm sporculara İl Özel İdaresince tişört ve eşofman takımı hediye edilirken; yarışmanın sonunda da tüm katılımcılara kumanyaları ikram edildi.

Turistlerden yoğun ilgi
Ayrıca tarihi bir mekânda düzenlenen oryantiring yarışması katılımcıların farklı bir gün geçirmesini sağladı. Genç ve çocuk sporcular, tarihi örenyerine gelen turistlerin de ilgi odağı oldu. Zaman zaman turistler, oryantiring sporcuları ile hatıra fotoğrafı çekindiler ve yarışma esnasında da sporcuların fotoğraflarını çektiler.

Yarışmada İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personeli Meftun Yerli, Erdal Baykara, Erol Yaşıtlı , Sümeyra Çağdaş; Oryantiring İl Temsilcisi Duran Torbacıoğlu, Hakemler Onur Torbacıoğlu, Mesut Taş, Hacer Taş, İbrahim Yıldırım, Hüseyin Satıcı, Akın Cindiloğlu ve Bahtiyar Doğan görev yaptı. Yarışmada bulunan 30 sporcudan 17 tanesinin Çorum Gençlik ve Spor Kulübü sporcularından, 13 tanesinin de ferdi sporcu olarak katılım gösterdi.

İl Özel İdaresi’nden
genç sporculara destek
Yapılan faaliyetle ilgili bir değerlendirmede bulunan İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Osman Çalışkan, kurum olarak Çorum’da sporun gelişmesi için destek vermeye özen gösterdiklerini belirtirken, sağlıklı bir toplum yetiştirebilmek amacıyla gençlerin imkân ve kabiliyetlerini en iyi şekilde kullanmalarının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Çalışkan, “Gençleri kötü alışkanlıklardan koruyarak sportif faaliyetlere yönlendirebilmek, onların kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek, gençlere saklı olan potansiyellerini tam anlamıyla ortaya çıkarabilecekleri imkân ve zeminin hazırlanması sürecine küçük de olsa katkı vermeye çalışıyoruz” dedi.

Torbacıoğlu “Çorum
Oryantiringte önde”
Oryantring İl Temsilcisi Duran Torbacıoğlu “Çorum, ülkemizde oryantiring sporunun en ileri düzeyde yapılan illerinden birisidir. Harita sayısı olarak Çatak- Bahabey Çamlığı- Kültür Park- Yunus Emre Parkı- Bosna Parkı- Şehir Merkezi (Kale ve Yavruturna Mahallesi) Hattuşa olmak üzere sekiz adet alanın haritası bulunuyor. Halen Uğurludağ’da oryantiring haritası çizimi girişimleri devam ediyor. Bugüne kadar yüzün üzerinde lisanslı sporcusu mevcuttur. Faal olarak yapanların sayısı 30’dur” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@