Osmancık’ta gazeteler haftalığa döndü

Çorum’un Osmancık ilçesinde yayın hayatını sürdüren 2 yerel gazete, ekonomik nedenlerden yayın hayatlarını ‘haftalık gazete’ olarak sürdürmeye başladı.

Osmancık 11.12.2019, 20:12
676
Osmancık’ta gazeteler haftalığa döndü

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim; personel maaşı, vergisi, sigortası, kâğıt ve kalıp maliyetlerindeki artışın gazetelerin yayın periyodlarındaki düşüşe neden olduğunu belirtti.

Kamu görevini yürüten yerel gazetelerin olağanüstü zor günler yaşadığını belirten Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim; “Kâğıt başta olmak üzere artan maliyetlere karşın düşen gelirler yazılı basını her geçen gün daha da ciddi olarak etkiliyor. Personel maaşı, vergisi, sigortası, kâğıt ve kalıp maliyetlerindeki artış ulusal basını olduğu gibi yerel basını da ciddi anlamda etkilemiş, birçoğu tasarruf nedeniyle sayfa sayısını azaltırken bir kısmı da Osmancık’ta olduğu gibi yayın periyodlarında düşüşe gitmiş, bir bölümü ise maalesef kapatma kararı almıştır. Medya kuruluşlarımız hiç olmadığı kadar zor bir süreçten geçiyor” dedi.

Osmancık’ta merhum Orhan Güçlü’nün öncülüğünde 31 Temmuz 1996 tarihinde yayın hayatına başlayan Osmancık Haber ve 26 Kasım 2009 yılında Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim’in öncülüğünde yayın hayatına başlayan Osmancık Gazetesi, yayın hayatlarına haftalık olarak başlamışlar, yayı periyodlarını son birkaç yıl önce haftanın 3 gününe çıkarmışlardı. 11 Nisan 2019 yılında Osmancık Gazetesi yayın periyodunu günlüğe çıkartarak Osmancık’ın ilk günlük gazetesi olma özelliğini taşıyordu.

Resmi ilanla ayakta duran yerel gazetelerin haftalık periyotla yayın seçeneklerini kullanarak, günlük yayın yapan Osmancık Gazetesi, haftanın Çarşamba günü, Osmancık Haber ise Pazartesi günü yayın hayatına devam edecek. (İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:04
Güneş 07:33
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@