“Şapinuva Pekmezi” marka olma yolunda

Çorum’un Ortaköy İlçesi’nde Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı işbirliğiyle 2 bin 250 dönüm arazide üretilen üzümün pekmez yapılarak ilçe ekonomisine katkı sağlanması amacıyla Bozyer mevkiinde kurulan Pekmez Üretim Tesisi açıldı.

Ortaköy 28.12.2017, 22:27 28.12.2017, 19:30
2642
“Şapinuva Pekmezi” marka olma yolunda

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın “Çorum İlinde Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” uyarınca Ortaköy İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü’nce düzenlenen “Geleneksel Pekmez Üretim Kursu”nu başarı ile bitiren 41 kadına sertifikalarının dağıtılması ve geçmişte Senemoğlu ve Yukarı Kuyucak Köyleri Tarımsal ve Hayvancılık Kalkınma Kooperatifi için yapılan binada düzenlenen Pekmez Üretim Tesisi önceki gün törenle hizmete girdi.

Tesisin açılışına Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Ortaköy Kaymakam Vekili Ömer Tekeş, Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ömer Arslan, İŞKUR İl Müdürü Ali Şahan, OKA İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Çelik, AK Parti İlçe Başkanı Osman Kara, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Vali Kılıç, Milletvekili Kurt, Tarım Müdürü Sarı ve Başkan İsbir birer konuşma yaparak ilçenin ekonomik gelişimine katkı sağlayacak olan tesis sayesinde Şapinuva Pekmez’in markalaşacağını, önce Çorum ve ülke geneline daha sonra ise uluslararası alanda pazarlanmasının hedeflendiği dile getirildi.

Ayrıca Günlük 5 ton üzüm sıkma kapasitesi bulunan tesiste 2 bin 500 kilogram şıra elde edileceği, 3 saatte 250 kilogram pekmezin üretileceği, günlük pekmez üretim kapasitesinin Bin 250 kilogram olduğu ve tesis içinde sap alma ünitesi, sıkma presi, şıra depolama tankı, filtre, vakum kazanı, buhar kazanı, soğutma ünitesi ve manuel dolum ünitesi ile komple bir üretim tesisi olduğu dile getirildi.

Konuşmaların ardından İlçe Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen pekmez üretim kursunu başarı ile tamamlayan 41 kadına sertifikaları dağıtıldı. Tesisin açılışı da İlçe Müftüsü Muammer Şahin’in duası ile protokol üyelerince gerçekleştirildi. Vali Kılıç ve beraberindeki heyet daha sonra tesisi gezerek yapacağı çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ortaköy’de düzenlenen tören İlçe Halk Eğitim Merkezi’nde protokol üyeleri ile kursiyerlerin buluşması ile son buldu. Vali Kılıç, kursiyerleri gayretleri, emekleri ve azimleri için kutlayarak başarılarının devamını diledi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@