"Mecitözü'nde işlenen yarı değerli doğal taşlar Amerika'ya satılacak"

Mecitözü Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından 2016-2017 öğretim yılında açılan kurslara katılan kursiyerlerin hazırladığı el emeği göz nuru eserleri yılsonu etkinliğinde sergilendi. 

"Mecitözü'nde işlenen yarı değerli doğal taşlar Amerika'ya satılacak"

Mecitözü Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından 2016-2017 öğretim yılında açılan kurslara katılan kursiyerlerin hazırladığı el emeği göz nuru eserleri yılsonu etkinliğinde sergilendi. 

28 Mayıs 2017 Pazar 13:53
"Mecitözü'nde işlenen yarı değerli doğal taşlar Amerika'ya satılacak"

Serginin açılış konuşmasını yapan Halk Eğitim Merkez Müdürü Erol Ateş, özellikle istihdama yönelik kurslar açmak istediklerini söyledi.
Bayanlara yönelik yapılan projelerin hepsinin altında Milletvekili Ceritoğlu’nun imzasının olduğunu belirten Ateş, “Eğitimin her alanında açtığımız kurslarla halkımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. Bayanlar için açılan doğal taş işleme, dikiş, nakış, el sanatları kursları ile hem eğitim almalarını hem de aile bütçelerine katkı sağlamalarına imkan tanıyoruz. İlçemizde ekmeğini taştan çıkarmak isteyen kadınlarımıza milletvekilimiz Ceritoğlu’nun çok büyük katkıları oluyor” ifadelerini kullandı.


"Bayanlar ülke ekonomisine katkı sağlayacak"
Mecitözü’ne kurulan yarı değerli doğal taş işleme atölyesi ile bayanlara istihdam alanı oluşturmayı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten AK Parti Çorum Miulletvekili İlksen Ceritoğlu, “İş ve iş bulma imkanı zor olan bölgemizdeki vatandaşlarımıza bu alanda yeni bilgi ve beceriler kazandırılarak bu alanda iş eğitimlerinin verilmesi ve böylelikle bulundukları bölgeye ve topluma sosyal ve ekonomik katkıda bulunarak sürdürülebilirliği olan bir eğitim ve istihdam merkezi oluşturulması düşünülmektedir” dedi.


"Üretilen ürünler Amerika'ya satılacak"
Yarı Değerli Doğal Taş İşleme atölyesinde üretilen ürünleri Amerika’ya satışının yapılacağı müjdesini veren Milletvekili Ceritoğlu, ”Mecitözü ilçesinde faaliyet gösteren Yarı Değerli Doğal Taş İşleme atölyesi, Kaymakamlık ve Halk eğitim işbirliği ile ilçede işsiz bayanlara yönelik meslek edindirme projesidir. Atölyede üretilen ürünler yurt içi pazarda isminden söz ettirmeye başladı. Slice-Gem firması ile imzalanan protokol ile ilçe bayanlarının ürettikleri ürünler Amerika pazarında yerini alacak, ilk etapta 1 tonluk işlenmiş taş anlaşması imzalandı” diye konuştu.
"Mecitözü süs taşlarının merkezi"
Atölyede yapılan işler hakkında bilgi veren İlksen Ceritoğlu, “Bölgemizde bolca var olan yarı değerli süs taşlarından; Akik, Jasper, Kuvars, Kalsedon taşının ülkemizde ve dünyada en kaliteli olduğu yerlerden biride Mecitözü ilçemizdir. Rezerv ve çeşitlilik açısından zengin olan ve İlçemizin çoğu yerinden çıkan bu taşlar bayanlar tarafından işlenerek çeşitli takı ve süs eşyalarına dönüşmektedir. Doğal taşlarımızın alternatif tıpta kullanılan özelliklere sahip olması, stresi azaltması ve vücuttaki negatif enerjiyi alması gibi etkilerinden dolayı takı ve dekoratif amaçlı sektörde de ilgi görmektedir” şeklinde konuştu.
Serginin açılışına AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Kaymakam Coşkun Doğan, Belediye Başkanı Ünal Yavuz, Çorum İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özcan Kuşcu, AK Parti Mecitözü İlçe Başkanı Alişan Yaşar, Mecitözü Halk Eğitim Merkez Müdürü Erol Ateş, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Son Güncelleme: 28.05.2017 14:05