Kargı’nın köylerine 5 milyonluk yatırım

Kargı İl Genel Meclis Üyeleri Mustafa Yıldız ve Mesut Tuğrel ilçe köylerinde yapılan çalışmalar ve yatırımlar hakkında bilgiler vererek yapılacak olan çalışmaları açıkladılar.

Kargı’nın köylerine 5 milyonluk yatırım

Kargı İl Genel Meclis Üyeleri Mustafa Yıldız ve Mesut Tuğrel ilçe köylerinde yapılan çalışmalar ve yatırımlar hakkında bilgiler vererek yapılacak olan çalışmaları açıkladılar.

19 Eylül 2016 Pazartesi 00:07
Kargı’nın köylerine 5 milyonluk yatırım
İl Özel İdaresi tarafından Kargı’ya 2015 ve 2016 yılında alınan toplam yatırımların 5 Milyon lira olduğunu belirten İl Genel Meclisi Üyesi Yıldız ve Tuğrel, yatırımlar hakkında bilgi verdi.
“ASFALTI OLMAYAN KÖY KALMAYACAK”
Kargı’nın köy sayısı ve yüz ölçümü olarak en büyük ilçelerin başında geldiğinin altını çizen İl Genel Meclis Üyesi Yıldız, “Buna rağmen köylerimiz gerekli yatırımları aldı ve almaya devam ediyor. Bu kapsamda 58 köyümüzde kanalizasyon hattının yüzde 80’i tamamlandı. Köy yollarının asfaltlanmasının yüzde 60’ı tamamlandı ve 2017 yılında tüm köy yollarının asfaltlanmasının tamamlayarak bu oranı yüzde 100’e çıkartacağız. Son yapılan yatırımlarla köylerimize içme suyu oranı yüzde 100’e çıkmış yani içme suyu olmayan köyümüz kalmamıştır. 58 köyün tamamına çocuk oyun grubu kurularak tamamlanmıştır” dedi.
İÇMESUYU YATIRIMI
60 yıl önce yapılmış, kaynağı Günyazı köyü üzerinde bulunan 'Antep Suyu'nun 17 kilometrelik boru hattının yenileneceğini söyleyen Tuğrel de bu suyun yüzde 50’sini Kargı ilçe merkezinin, diğer yüzde 50’sinin ise Yeşilköy, Çakırlar ve Halılar köylerinin kullandığını, bu nedenle önemli bir su kaynağı olduğunu belirterek, çalışmalara başlandığını ve yaklaşık 1 ay içerisinde tamamlanacak olan projenin bedelinin ise 600 bin lira olduğunu kaydetti.
Dereköy Köyü su şebeke hattının da değişiminin yapılacağını belirten Tuğrel ayrıca Sinanözü, Köprübaşı, Saraçlar, Göletdere (Cembekli ve Fadıloğlu Mahalleleri) köylerine içme suyu depoları yapılacağını, bu projelerin toplam bedelinin ise yaklaşık olarak 1 milyon lira olduğunu söyledi.
PARKE TAŞI VE KANALİZASYON
Yatırımlar kapsamında Çobanlar Grup Yolu’nun 4 Kilometre, Hacıveli Grup Yolunun ise 3 kilometre asfaltlandığını, Günyazı Köyü’nde 3 kilometre asfaltın başladığını, Tepelice Grup Yolunun ise 3 kilometresinin kısa sürede asfaltlanmaya başlanılacağını anlatan Mustafa Yıldız, ayrıca Yeşilköy’de 2500 metrekare, Bozarmut’ta 1500 metrekare, Akçataş’ta 1500 metrekare, Hacıhamza’da 2000 metrekare, Halılar’da 2000 metrekare, Abdullah’da 1500 metrekare, Karaboya’da 1500 metrekare, Göl’de 2000 metrekare parke taşı döşeneceğini bildirdi.
Bu köylerden Yeşilköy’de çalışmalar tamamlanmak üzere olduğunu belirten Yıldız, diğer köylerde ise yüklenici firmanın çalışmalarına başladığını ve kısa sürede tamamlanacağını, ayrıca Karacaoğlan, Köprübaşı ve Çukuraluç köylerinin parke taşı ihalelerinin de yapıldığını ve kısa sürede çalışmaların başlayacağını belirtti.
Köylerin alt yapı sorunlarının da titizlikle üzerinde durulduğunu belirten İl Genel Meclis Üyesi Mesut Tuğrel, Karakise Köyü’nün kanalizasyon şebekesinin yenilendiğini, 2017 yılında ise Hacıveli, Saraçlar,Gökbudak, Karaosmanoğlu köylerinin kanalizasyon hatlarının döşenerek tamamlanacağını belirtti.
İl Genel Meclis Üyesi Tuğrel ayrıca Cihadiye Köyü Mehdioğlu Mahallesi, Güney Köyü Kayadibi Mahallesi’nin eskiyen kanalizasyon hatları programa alındığın ve yeniden yapılacağını belirterek, bu projenin toplam maliyetinin ise 400 bin lira olduğunu söyledi.
Özellikle çeltik üreticiliğinin merkezi olan ilçe köylerinde sulama alında da çalışmalara önem verildiğini belirten İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Yıldız, Maksutlu Köyü’ne KÖYDES projesi kapsamında yapılarak tamamlanan Sulama tesisinin 300 bin lira ya mal olduğunu dile getirdi.
“KÖYLERİMİZE YATIRIMLAR ARTARAK DEVAM EDECEK”
İl Genel Meclis Üyeleri Mustafa Yıldız ve Mesut Tuğrel Kargı’nın 58 köyünün tamamının öncelik sırasına göre gerekli tüm yatırımları aldığını ve almaya devam edeceklerini, köylerin sorunlarını çözmek ve köylerdeki yaşam standartlarını yükseltmek için İl Genel Meclisi üyeleri olarak çalışmalarına devam ettiklerini belirttiler.
Yıldız ve Tuğrel, bu projelerin programa alınması ve hayata geçmesinde destek olan Ak Parti Kurucular Kurulu Üyesi, 22. Dönem Çorum Milletvekili ve AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi Ali Yüksel Kavuştu, AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Ahmet Sami Ceylan ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ile Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, AK Parti İl Başkanı Rumi Bekiroğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen ve Kargı İlçe Başkanı Mustafa Akpınar’a teşekkür ettiler.
(İHA)
Son Güncelleme: 19.09.2016 00:08