İskilip’te Ahiler bir araya geldi

İskilip'te Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İskilip 08.10.2018, 21:15
634
İskilip’te Ahiler bir araya geldi

Ahilik Haftası çerçevesinde organizasyonunu İskilip Kaymakamlığı, Belediye başkanlığı, İskilip Meslek Yüksekokulu müdürlüğü, ilçe milli eğitim müdürlüğü ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın birlikte yaptığı etkinlikler renkli görüntüler ortaya çıkardı.

İskilip'te ahilik haftası kutlamaları katılanları mutlu etti. İskilip'te emektar esnaflar günümüz esnaflarıyla bir araya geldiler.

Çok fazla davetlinin katıldığı törene İskilip Kaymakam Vekili Yavuz Akyol, Garnizon Komutanı Per. Ast Erkan Ulukaya, Belediye Başkanı Recep Çatma, İskilip MYO yetkilileri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum örgütleri, İskilip esnaf ve sanatkârları, İskilip halkı ile davetliler katıldı.

İskilip Ulu Camii’nde okunan Mevlid-i Şerif sonrası saat 13.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atcıoğlu, Ahilik teşkilatının önemine ve tarihine vurgu yaptı.

Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Recep Gür, İskilip Esnaf Odalarını temsilen İskilip Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmet Uslu, İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma ile İskilip İlçe Kaymakam V. Yavuz Akyol sırasıyla Ahilik Haftası’nın anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar.

Yoğun katılımın olduğu kutlama programı ilçenin emektar esnaflarına plaket takdimi, şiir okunması, İskilip ilçe müftüsü Nurettin İçtürer tarafından Ahilik duasının yapılması, İskilip Halk Eğitimi, ilçedeki mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile ilçedeki meslek alanlarına ait serginin gezilmesi gibi farklı etkinliklerle devam etti.

Tören alanın hazırlanmasında İskilip belediyesinin büyük katkıları olduğu programın sergi bölümünde Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı ile diğer oda başkanlıkları İskilip Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Sultan Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü ile ilçe esnafları ürünlerini sergilediler.

Programa ilaveten İskilip'te esnaflık yapan ancak meslekleri dışında özel yetenek ve uğraşılarla hazırlanan Hüseyin Kolay'ın rölyef sergisi ile Hikmet Güleroğlu'nun ahşap çalışmaları katılımcıların beğeni ve ilgisini çekti.

Bu yıl ilçede üçüncüsü kutlanarak gelenekselleşen Ahilik haftası hazırlıklarına başta kaymakamlık belediye başkanlığı milli eğitim müdürlüğü oda başkanlıkları ile diğer kamu ve özel kurum kuruluşlarca katkı sağlandı.

Ahilik haftası etkinlikleri çerçevesinde vatandaşlara ekmek ve helva ikram edildikten sonra İskilip Kaymakam Vekili Yavuz Akyol, Belediye Başkanı Recep Çatma ve beraberlerindeki heyetle birlikte esnafı ziyaret edip ahilik haftalarını kutladılar. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
29°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@