“Zihinlerdeki engeller aşılmalı”

Engelli olmayan insanların oluşturduğu engeller yüzünden toplumdaki engelli bireylerin büyük sorunlar yaşadığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Nur Şat, üniversite olarak özellikle ulaşım ve eğitim sürecindeki engelleri kaldırmak için çalıştıklarını dile getirdi.

“Zihinlerdeki engeller aşılmalı”

Engelli olmayan insanların oluşturduğu engeller yüzünden toplumdaki engelli bireylerin büyük sorunlar yaşadığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Nur Şat, üniversite olarak özellikle ulaşım ve eğitim sürecindeki engelleri kaldırmak için çalıştıklarını dile getirdi.

08 Aralık 2014 Pazartesi 22:42
“Zihinlerdeki engeller aşılmalı”
Hitit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Nur Şat, zihinlerdeki engeller aşıldığı engelli bireylerin önündeki engellerinde çözüme kavuşacağını, engelli olmayan insanların oluşturduğu engeller yüzünden toplumdaki engelli bireylerin büyük sorunlar yaşadığını söyledi.
Genç MÜSİAD Çorum Şubesi tarafından “Tüm Engellerin Kalktığı Muhteşem Çorum” konulu bir panel düzenlendi. Paneli MÜSİAD Çorum Şubesi Başkan Vekili Fatih Yağlı, Genç MÜSİAD Başkanı Alper Tığlı, üniversite öğrencileri MÜSİAD üyeleri izledi.
Hitit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Yar. Doç. Nur Şat, engelli öğrencilerin ulaşımda ve eğitim süreçlerinin önündeki engelleri kaldırmak için çalışma yaptıklarını belirtti. 2011 yılından birim olarak bugüne kadar çeşitli projeler hazırlayarak hayata geçirdiklerini dile getiren Şat, şehirle kaynaşmaya başladıklarını ifade etti. Engellilerin kamu kurumlarında yaşadıkları sıkıntılara da dikkat çeken Şat, kamu kurum ve kuruluşlarının fiziki yapılarının engellilerin daha rahat ulaşabileceği şekilde düzenlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Engelliler üzerine çalışma yapan insanlara karşı toplumda “ailenizde bir engelli mi var” gibi yanlış bir düşünce ile yaklaşıldığını vurgulayan Yar. Doç. Nur Şat, “Aslında toplumdaki en büyük engel zihinlerimizdeki engel. Benim ailemde veya etrafımda engelli bir yakınım yok. Engelli bir yakınım yok diye toplumdaki engelli kardeşlerimizi ne benim nede toplumun görmezden gelmesi söz konusu olamaz. İnsanları küçük gören veya acınası duruma düşürmememiz lazım. Zulmü reddeden bir inanca, dine sahibiz. Ancak bazen tavırlarımızla engellilelirimize zulmediyoruz ve bunun farkında olmuyoruz. Önyargılarımızdan uzaklaşmalıyız” dedi.
Engelli öğrencilerin eğitimlerinin çeşitlendirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını dile getiren Şat, tek tip eğitim anlayışını aşmaya yönelik çalışmalarda yaptıklarını ifade etti. Şat, toplumda ne kadar çok engellinin üniversite eğitimini tamamlarsa diğer engelli bireylerinde o kadar eğitim almak için cesaretleneceğine dikkat çekti. Engellilerin sadece bir gün hatırlanmaması gerektiğini dile getiren Şat, 3 Aralıkları hesap günü olarak gördüklerini, birim olarak bir güne göre değil, yıla göre çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.
Genç MÜSİAD üyesi Emre Çıtak ise, engellilerin ulaşımda büyük sorunlar yaşadığına işaret etti. Belediye’nin büyük bir duyarlılık göstererek kaldırımları engellilere göre düzenlediğini dile getirerek teşekkür eden Çıtak, ancak sürücülerin engelli rampalarına yaptıkları yanlış parklar nedeniyle engelli bireylerin mağdur olduğunu belirtti. Çıtak, sürücülerden bu konuda daha duyarlı davranmalarını istedi.
İşitme Engelliler Derneği Üyesi Ömer Albayrak ise, işitme engellilerin halk tarafından görmezden gelindiğini savunduğunu belirtti. İşitme engellilerin halkla iç içe olmak istediklerini dile getiren Albayrak, yaşanan iletişim sorunu nedeniyle bunun gerçekleşmediğinin altını çizdi.
Panelin ardından panelistlere MÜSİAD Çorum Şubesi Başkan Vekili Fatih Yağlı, Genç MÜSİAD Başkanı Alper Tığlı ve MÜSİAD yönetim kurulu üyeleri tarafından plaket verildi. (İHA)
Son Güncelleme: 08.12.2014 22:43