“Yüksek öğrenimimiz uluslararasılaştırılmalı”

Bilimin ABD’de üretildiğini ancak üreten kişilerin ağırlıklı Amerikalılar olmadığını söyleyerek bizim de bunu başarabileceğimizi anlatan Alkan, “Biz, bizi biz yapan değerlere uzak kaldık. Batılı olmayı farklı algıladık. Aslında her batıya giden asimile olmayabilir” dedi.

Güncel 23.12.2014, 01:26 23.12.2014, 01:27
700
“Yüksek öğrenimimiz uluslararasılaştırılmalı”
Uluslararası Üniversiteler Konseyi Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, sadece batı değerleriyle yüksek öğretimi dizayn ettiklerini kaydederek, “Çocuklarımızı bu değerlere göre eğitim ve öğretime tabi tutuyoruz. Bu da geleceğimizin pek parlak olmadığını gösterir” dedi.
Türkmeneli TV’deki “Coğrafyamıza Akademik Bakış” isimli programı hazırlayan Oktay Hikmet Azizoğlu’nun bu haftaki konuğu, Çorum Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan oldu. Azizoğlu, Alkan ile birlikte yüksek öğretimin uluslararasılaşması, globalleşen yüksek öğretimde Türkiye’nin coğrafyamızdaki diğer ülkelerle nasıl paydaş olabileceği ve etkin rol alabileceği konusunu ele aldı. Bu coğrafyayı yalnız toprakları ile değil, kültürü, inancı, geleneği, değer ve kavramları ile bir bütün olarak ele almak gerektiğini ve yüksek öğretimde bizim coğrafyamızdaki kararları genelde batı toplumlarının aldığını belirten Azizoğlu, gittiği her yere ilim yayan Osmanlı’nın değerleriyle yüksek öğretimin dizayn edilmesinin daha doğru olacağını kaydetti.
“Biz bizi biz yapan değerlere uzak kaldık. Batılı olmayı farklı algıladık. Aslında her batıya giden asimile olmayabilir” diyen Rektör Alkan ise “Ülkemiz ve coğrafyamız her türlü kaynak açısından zengindir. Birlikte kullanıldıklarında başarı ve güç kaçınılmazdır. Üniversitelerin kendi büyüklükleri, bilgi ve AR-GE çalışmalarına göre kentle iletişimi olmalıdır. Üniversitelerin büyük olması için büyük bir kentte olmasına gerek yok. Örneğin Oxford 200 bin nüfuslu bir kentte kuruldu. Üniversitelerin kuruluş amacı öğrenci sayılarının çokluğu değil, bulundukları illere farklı bakış açıları, farklı değer katmalarıdır. Üniversite üst yönetimleri niyet ederse, özellikle devlet üniversitelerine devlet her kaynağı sunuyor” dedi.
3.5 yıllık rektörlüğü süresince Hitit Üniversitesi'ne yapılan çalışmalarla ilgili soruları da cevaplandıran Rektör Prof. Dr. Alkan, “Eğitimin uluslararasılaşması, globalleşmesi, ben bu iki kavramı farklı anlamlarda kullanıyorum. Globalleşme beraberinde kapitalizmi de getirir, pratik kullanımı hep böyle olmuştur. Bu nedenle uluslararasılaşmayı kullanmak daha doğru olur. Üniversite evren demektir, üniversitenin kelime karşılığı evrendir. Adını evrenden alan üniversitelerin de evrende ne varsa sahip olması demektir.
Üniversiteler 21. yüzyılda şöyle bir misyona sahip oldular. İçinde bulundukları topluma katkıda bulunmak, etkileşim halinde olmak durumundalar. Ulaşımın kolaylaşması, iletişim dünyasının her tarafı kavraması sonucunda üniversiteler de artık dünyanın herhangi bir ülke ile işbirliği içinde olma durumundalar. Amerika’daki bir üniversitenin buluşu veya Japonya’daki bir üniversitedeki gelişme, bizim için önemli değil diyemeyiz. Sizin de dediğiniz gibi, müfredatımızı başkaları belirlerken ya oyunun kurallarını belirleyen ya da oyuncu olursunuz. Amerika veya başka batılı ülkeler ekonomik güçlerinden dolayı oyunu belirleyen oluyor.
Bilimin üretildiği ülkelerin başında Amerika geliyor. Fakat bilimi üretenler Amerikalılar değil, çoğunlukla başta Hint ve Çinliler olmak üzere bizim coğrafyamızdan giden insanlar. Bunların maddi katkıları çok yüksek. Bizim ülkemizde de bu düzeni kurabiliriz. Coğrafyamızdaki pek çok ortak bağımız olan bu insanları kendi ülkemize ve coğrafyamızdaki başka ülkelere çekebiliriz. Eğitimin uluslararasılaşması çok önemli, ortak paydamız olan dinimizi kullanarak bunu yapabiliriz. Başka ülkelerle entegre olmalıyız ve sizin kurumunuz IUC bu konuda çok iyi işler yapmakta. Bizim dinimiz ‘ilim Çin’de de olsa gidin’ diyor. Medrese eğitimi almış pek çok bilim adamı dünyaya yayılmıştır. Türk ve Müslüman bilim adamlarının hiçbiri doğduğu topraklarda ölmemiştir, ilim yaymışlardır” dedi.
(İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@