Yeşilırmak havzası peyzaj atlası hazırlanıyor

Ülkemizin kaynak değerleri ile ilgili yaptığı çalışmaların son 10 yılda arttığını belirten, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hassas Alanlar Dairesi Başkanı Ramazan Dikyar, doğal ve kültürel değerlerin korunup, gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.

Güncel 18.12.2014, 00:24 18.12.2014, 00:25
1115
Yeşilırmak havzası peyzaj atlası hazırlanıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Yeşilırmak Havzası Peyzaj Atlasının Hazırlanması Projesi’ kapsamında çalışma toplantısı yapıldı.
Anvatar Termal Otel’de dün düzenlenen toplantıya, Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bölge müdürleri, ilçe belediye başkanları ile daire müdürleri katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Doğa Koruma ve Milli Parklar Hassas Alanlar Dairesi Başkanı Ramazan Dikyar ile Peyzaj Koruma Şube Müdürü Gülhan Çetin Sönmez birer konuşma yaptı.
Ülkemizin kaynak değerleri ile ilgili yaptığı çalışmaların son 10 yılda arttığını belirten, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hassas Alanlar Dairesi Başkanı Ramazan Dikyar, “Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili, coğrafi konumu itibari ile zengin kaynaklara sahip bir ülke. Her ülke milli kaynaklarını korumakla görevlidir. Bu yüzden bizlerin de doğal ve kültürel değerlerimizi koruyup, gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Bu toplantıda, Kızılırmak Havzası içinde bulunan 4 ilimizin ilgililerini bir araya getirerek, peyzaj haritasının hazırlanmasında gözden kaçan hususları değerlendireceğiz” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Peyzaj Koruma Şube Müdürü Gülhan Çetin Sönmez ise, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin içeriği ve kapsamı hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Sözleşmenin ülkemizde 20 Ekim 2000 tarihinde imzalandığını belirten Sönmez, 17 Temmuz 2003 tarihinde ise TBMM’de onaylanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.
Sönmez, “Avrupa Peyzaj Sözleşmesi, doğal, kırsal, kentsel, yarı kentsel alanları, karayı, kıta içi suları, deniz alanları ve sulak alanları içerir. 38 ülkenin taraf olduğu sözleşmeden kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmek, uluslararası gelişmeleri takip etmek ve sözleşmenin gerektirdiği çalışmaların yapılmasını sağlamak temel görevimizdir” dedi.
‘Yeşilırmak Havzası Peyzaj Atlasının Hazırlanması Projesi’ hakkında çeşitli analizlerin yapıldığı toplantı, proje hakkında önerilerin alınmasının ardından sona erdi.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@