“Yeni bütçede emekçilere yer yok “

Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi İlhan Yaşar, ülkede ekonomik bunalımın derinleşerek devam ettiğini belirterek bunun karşısında mevcut iktidarın hiçbir şey yokmuş gibi davranmaya devam ettiğini dile getirdi.

Güncel 20.11.2018, 21:49 20.11.2018, 19:50
254
“Yeni bütçede emekçilere yer yok “

Enflasyonla mücadele adı altında internet sitesinin kurulması, zabıtaların göreve sarılması, valilerin mağaza marketleri teftiş etmelerinin de hiçbir şeye yaramadığını anlatan Yaşar, enflasyonun son 15 yılın zirvesine çıkarak yüzde 25.50 olduğunu, bu durumun Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon rakamının 3 puan üzerinde yer alarak, 3 ayda hem başkanlık rejiminin krizini hem de buna bağlı olarak ekonomik yönetiminin krizini ortaya koyduğunu, kaydederek, “Son Sayıştay raporları da açıkça ortaya koymuştur ki bu iktidar yolsuzluğun bir diğer adıdır” dedi.

2019 Bütçesinin T.B.M.M komisyonunda görüşülmeye devam ettiğini belirten Yaşar, herkesin bildiği üzere bu bütçeyi geçmiş dönemlerden ayıran temel bir özellik bulunduğunu, tek bir kişinin isteğine ve iradesine bağlı olarak hazırlandığını ayrıca yeni bütçe yeni sistemin en bariz özelliği olan otoriter bir anlayışın ürünü olduğunu anlattı. Yeni Sistem başkana vergi koymaktan, istenildiği kalemde keyfi harcama yapmaya kadar demokratik bir toplumla bağdaşmayan yetkiler tanıdığını dile getiren İlhan Yaşar, bunun hesabını meclis dâhil hiçbir organa vermek zorunda bulunulmadığını bu durumun yeni rejimin yeni bütçesi olarak ön plana çıktığını anlattı. “Yeni rejimin yeni bütçesinde yurttaşa, emeğe ve emekçilere yer verilmiyor” diyen Yaşar, “2018 yılında 762 milyar 753 milyon TL olan merkezi yönetim bütçesinin 2019 yılında yüzde 16'lık bir artışla 885 milyar 204 milyon TL'ye yükseltilmektedir. Yeni bütçe tasarısıyla birlikte en büyük değişimlerden biri Cumhurbaşkanlığı bütçesinde yaşanacak. 2018'de 845 milyon TL olan cumhurbaşkanlığı bütçesinin 2019 yılında yüzde 233 artışla 2 milyar 818 milyon TL'ye yükseltilmesi planlanmaktadır.

Bir diğer yüksek artış Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinde gözlenecek. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesinin 7 milyar 774 milyon TL'den 10 milyar 445 milyon TL'ye çıkarılması planlanıyor. Artış oranı ise yüzde 34. Yani Diyanete aktarılan ödeneğin ardı arkası kesilmiyor. İşsizlik fonu yağmalanırken, emekçiler yüksek enflasyon oranlarına karşı açlık savaşı verirken Diyanet Bütçesinde ki bu yüksek artışı ülkemizde milyonlarca açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan yurttaşımızın takdirine bırakıyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesi de yüzde 23'lük artışla 92 milyar 528 milyon TL'den 113 milyar 813 milyon TL'ye; Sağlık Bakanlığı'nın bütçesi ise yüzde 28'lik artışla 37 milyar 571 milyon TL'den 48 milyar 335 TL'ye yükseltilmesi planlanmaktadır.

Cumhurbaşkanı dünyanın 500 üniversitesi arasına girebilen temsilcimiz olmadığından şikâyet ede dursun, listelere girme potansiyeli en yüksek ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ gibi üniversitelere ödenek ayırırken devletin cimri davranması dikkat çekiyor. Söz konusu üç üniversiteye sırasıyla yüzde 12, yüzde 11,3, yüzde 12 bütçe artışı öngörülürken; oy deposu “muhafazakâr” kentlerin üniversitelerine yüzde 20-yüzde 30 arası daha fazla harcama olanağı tanınıyor. Bu durumun kendisi de yükseköğrenimin iktidar eli ile nasıl açık açık siyasallaştığını da açık kanıtını oluşturuyor” dedi.

Son bir yılda konutlarda elektriğin tüketiciye satış fiyatının yüzde 33, doğal gazın fiyatı ise yüzde 24 arttığına dikkat çeken Yaşar, son zamlarla birlikte dört kişilik bir ailenin aylık elektrik ve doğal gaz giderinin ortalama 301 TL olduğunu, eşi çalışmayan 2 çocuklu asgari ücretlinin eline geçen paranın yüzde 17.93’ü elektrik ve doğal gaz tüketimine gideceğini, bundan sonraki zamlarla bu oranın daha da artacağını ifade etti.

Yaşar, “Yeni bütçe otoriter bir zihniyetin ürünü olan tek adam bütçesidir. Yeni bütçe iktidarın kendi mutlu azınlığına ve yandaşına destek olduğu sermayenin isteğine göre hazırlanmış bir bütçedir

Yeni bütçe başta eğitim olmak üzere yurttaşlarımızın kamusal haklarının giderek daha da kısıtlandığı bir bütçedir. Memurun, işçinin, emekçinin adının olmadığı bir bütçedir.

Bizler tek adam bütçesini asla ve asla kabul etmiyoruz. Yeni bütçenin yurttaşın ve emekçinin hakkını asla ve asla gözetmediğini biliyoruz. Bu noktada emekten ve yurttaştan yana bir bütçenin hazırlanması için sesimizi her alanda duyurmaya devam edeceğimiz” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@