05 Ekim 2016 Çarşamba 23:15
Yaşlılıkta sağlıklı yaşama dikkat çektiler

Organizasyon kapsamında Saat Kulesi yanında yaşlı sağlığı standı açıldı, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı’nda ise farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi. Saat Kulesi meydanında açılan stantlarda da vatandaşlara yaşlılıkta beslenme, fiziksel aktivite, Alzheimer konularında bilgilendirme yapılarak broşür dağıtıldı.
Dünya Yaşlılar Günü kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli tarafından Atıl Uzelgün Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ziyaret edildi.
Merkez 1 Nolu Toplum Sağlığı  Dt. Hekimi Didem Oruç,  Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi personelini temsilen oluşturulan ekip  tarafından gerçekleştirilen ziyarette, yaşlıların yalnızca özel günlerde değil, her zaman kıymetli olduklarına dikkat çekildi.
Tanışma ve ziyaret ekibi ile yapılan sohbet sonrasında, yaşlı sağlığını yakından etkileyen kronik hastalıklarla mücadelede kişisel hijyenin önemi ve enfeksiyonların kronik hastalıklara etkisi hakkında bilgi verildi.  
Diş Hekimi Didem Oruç tarafından ağız-diş bakımı, diş maketi üzerinde uygulamalı olarak anlatılırken,  protez diş bakımına yönelik ayrıntılı bilgi verildi.
Halkta yaşlı sağlığı hakkında farkındalığı artırmaya yönelik olarak da Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı’nda da stant açıp yürüyüş düzenlendi. Saat Kulesi meydanında açılan stantlarda ise halka yaşlılıkta beslenme, fiziksel aktivite, Alzheimer konularında bilgilendirme yapılarak broşür dağıtıldı.
Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenme, alkol ve sigara kullanımından uzak durma ve özellikle doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapmanın, yaşlanma ile ortaya çıkabilecek önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunma sağlayacağının ifade edildiği açıklamada, “Düzenli fiziksel aktivitenin, birçok sistemin ve organın fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri bulunurken, fiziksel aktivite azlığı, yaşlanma süreci ile oluşan fizyolojik değişiklikleri hızlandırır, pek çok kronik hastalık sıklığını artırır, bu hastalıkların daha erken yaşta görülmesini sağlar.  Kısaca; yaşlılığı hızlandırarak yaşam süresini kısaltır.
Yaşlılık dönemine düzenli fiziksel aktivitenin, kalp hastalığı ve inme riskinde azalma,  yaşam süresi ve yaşam kalitesinde artma, kolesterol seviyesinde  düşme,  düşmelerin önlenmesi ve kalça kırığı riskinde azalma, uyku kalitesinde düzelme, kilo alımının önlenmesi gibi faydaları bulunmaktadır. Sağlıklı yaşlanma, her yaştan insanın sağlıklı, güvenli ve sosyal olarak aktif olabileceği bir hayat tarzını benimsemesiyle mümkün olacaktır” denildi.
(Haber Merkezi)