“Yaş pancar küspesi paketleme dönemi başladı”

S.S. Çorum Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pehlivan, yaş pancar küspesi paketleme döneminin başladığını ifade etti.

Güncel 22.09.2020, 19:23
588
“Yaş pancar küspesi paketleme dönemi başladı”

Çorum Şeker Fabrikası’nın 2020 yılı kampanya döneminin başlamasıyla birlikte, Şeker Fabrikası ile ortaklaşa yapılan şeker pancarı yan ürünü olan küspenin paketleme işleminin başlandığını anlatan Ahmet Pehlivan, yaklaşık 8 yıldır yapılan yaş pancar küspesi paketleme işlemi ile bölge ve ülke çiftçisine önemli ölçüde katkı sağlandığını vurguladı. Şeker Fabrikası’nın özelleşmesine rağmen küspe paketleme işleminin artarak devam ettiğine dikkat çeken Pehlivan, bu sezon yaklaşık olarak 50 bin ton küspenin paketlenmesinin hedeflendiğini anlattı.

Küspenin, kuru ve yaş olarak hayvanların tüketimine sunulan ve yem olarak kullanılan şeker sanayinin yan ürünü olduğunu anlatan Pehlivan, “Şeker pancarı küspesinin enerjisi ve besin değeri yüksektir. Bu yüzden hayvanlar tarafından severek tüketilir. Şeker pancarı küspesi saman ve türlerinin hayvanlar tarafından daha kolay tüketilmesine yardımcı olur. Diğer yem bitkilerine göre daha fazla enerji sağlayan pancar küspesi, ayrıca hayvanların sindirim sistemlerini güçlendirerek daha sağlıklı ve verimli et yapısına kavuşmalarında yardımcı rol oynamaktadır. Süt verimlerini de önemli ölçüde artırmaktadır. Şeker pancarı küspesinin hayvanlara zararı olmaması için çok iyi saklanması gerekmektedir. Şeker pancarı küspesinin depolanmasının en iyi yöntemi paketleme yöntemidir. Paketleme yöntemi küspenin sıkılaştırarak hava almayacak şekilde üzerinin slaj streci ile sarılarak kapatılmasıdır. Bu şekilde paketlendiği takdirde 2 yıla kadar bozulmadan kalabilmektedir.

Çorum Şeker Fabrikası içerisinde bulunan tesisimizde yapılan paketleme işlemi kampanya sezonu boyunca devam edecektir. Çiftçisinin her zaman yanında olan Kooperatifimiz bundan sonra da olmaya devam edecektir” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:28
Güneş 06:52
Öğle 12:30
İkindi 15:28
Akşam 17:57
Yatsı 19:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@