“Yardımsever olmak kanımızda var”

Türkiye’nin yaklaşık 2,5 milyon ünite olan kan ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılamayı hedefleyen Kızılay, yaklaşan Ramazan ayında düşmesi öngörülen kan bağışları için çalışma başlattı.

“Yardımsever olmak kanımızda var”

Türkiye’nin yaklaşık 2,5 milyon ünite olan kan ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılamayı hedefleyen Kızılay, yaklaşan Ramazan ayında düşmesi öngörülen kan bağışları için çalışma başlattı.

01 Haziran 2017 Perşembe 23:17
“Yardımsever olmak kanımızda var”

“Yardımsever olmak kanımızda var” sloganıyla yeni bir bağış kampanyası başlatan Kızılay, Ramazan ayında çalışma saatlerini de değiştirecek.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, özellikle Ramazan ve yaz aylarında kan bağışlarında bir azalma olduğunu belirterek, vatandaşların Ramazan ayında da rahatlıkla kan verebileceğini vurguladı.

Kan bağışının, oruç tutmaya ve sağlığa herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağını vurgulayan Dr. Kınık, “Ramazan, kış veya farklı coğrafi iklim olaylarında da kan ihtiyacı değişmiyor. Ancak biliyoruz ki Ramazan ayında kan bağışı düşüyor. Biz de bu nedenle Ramazan ayına kan stoklarımız güçlü bir şekilde girmek istiyoruz.  Vatandaşlarımızı biraz daha duyarlı, biraz daha özverili olmaya davet ediyoruz. Kızılay olarak çalışma saatlerimizi, modellerimizi iftar ve sahur saatlerine göre ayarlıyoruz. Düzenli bağışçılarımız bunu biliyorlar ve kan veriyorlar” dedi. Kızılay Ramazan aylarında yaklaşık 300 kan bağış ekibinin çalışma saatlerini değiştiriyor. Ekipler kentlerin işlek yerlerinde ve büyük camilerin önlerinde gece geç saatlere kadar kan bağışı kabul ediyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin kan ihtiyacının tamamını karşılamak için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını belirten Dr. Kınık, şunları söyledi:

“Türkiye’de 17 bölgede her gün yaklaşık 300 civarında noktada vatandaşlarımızdan kan bağışı talep ediyoruz. 3 bin 300 kişilik bir dev ordu bu anlamda çalışıyor. Kanın toplanması, güvenli bir şekilde test edilmesi ve Türkiye’deki yaklaşık 1250 hastaneye ihtiyaç duyulan anda sunulması noktasında Kızılay devamlı çalışıyor. Bugün başkasına ihtiyaç olan kan, yarın kendimize ya da en yakınımıza ihtiyaç olabilir. Bu düşünceyle hareket etmemiz gerekiyor. Her gün yaklaşık 10 bin ünite kan toplamamız gerekiyor. Zira kan uzun süre saklanabilen bir tedavi ürünü değil. 2016 yılında 2 milyon 100 bin ünite dolayında kan bağışı aldık. Bu yıl hedefimiz 2 milyon 300 bin üniteyi geçmek. Önümüzdeki yıllarda ise Türkiye’nin kan ihtiyacının tamamını Kızılay olarak karşılamak istiyoruz.”

(Recep SERBES)