11 Mart 2014 Salı 11:10
Yağışın ardından 'zirai don' ihtimali

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, "Perşembe ve cuma geceleri havanın açmasıyla beraber soğumaya bağlı iç kesimlerde hafif, yüksek rakımlarda orta kuvvette 'zirai don' hadisesi yaşanma ihtimali var" dedi.

Orta Karadeniz'de yağışlar konusunda önemli açıklamalar yapan Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, mart başından itibaren ülkeyi etkisi altına alan yağışlı sistemin verimli miktarlar bırakarak yılın en yağışlı günlerini yaşattığını söyledi.

Bir süredir devam eden yağışsız periyodun ardından Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan tahminlerin doğruluğuna ve güvenilirliğine dikkat çeken 10. Bölge Müdürü Murat Asar, "Mart başından itibaren yurdumuzu etkileyen yağışlı sistem verimli miktarlar bırakarak yılın en yağışlı günlerini yaşattı. Beklentimiz doğrultusunda iç kesimlerde normalinden daha fazla yağış alarak, kıyı kesimlere nazaran daha iyi bir 10 gün geçiren bölgemizde ölçüm yapılan 18 merkezden yağış almayan yer kalmadı, halihazırda da aralıklarla devam etmektedir" diye konuştu.

Orta Karadeniz'de mart ayının ilk 10 gününü değerlendiren Asar, "14 kg/m2 normalken, 46 kg/m2 gerçekleşerek yağışlarda en fazla artış yüzde 234 ile Çorum'da yaşandı. Yine aynı dönem yağışlarında yüzde olarak normale göre, Osmancık'ta 129, Zile 107, Merzifon 86, Turhal 79, Tosya 64, Tokat'ta 57, Amasya ve Sinop'ta 44 artış yaşanırken, normaline göre yüzde olarak yağışların, Kastamonu'da 82, Devrekani 79, İnebolu 59, Samsun 40, Bozkurt 32, Ordu 24, Ünye 22 ve Cide'de 20'si gerçekleşti" şeklinde konuştu

Yağışlı sistemin 14 Mart tarihine kadar aralıklarla etkili olacağını ifade eden Asar, "Cuma gününden itibaren yağışlı sistem bölgeyi terk edecek. Sıcaklıkların kademeli olarak düşerek mevsim normallerinin altına inerek, yağışların kıyı kesimlerde yağmur, soğumaya bağlı olarak iç ve yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde, kar yağışının bugün Kastamonu, perşembe günü Ordu'nun yüksek kesimlerinde zaman zaman kuvvetleneceğini tahmin etmekteyiz" görüşlerine yer verdi.

Perşembe ve cuma geceleri, havanın açmasıyla beraber soğumaya bağlı iç kesimlerde hafif, yüksek rakımlarda orta kuvvette 'zirai don' hadisesi yaşanma ihtimalinin bulunduğunu bildiren Asar, "Çiçeklenme evresine gelmiş meyve ağaçlarında zarar meydana gelmemesi için üreticilerimizin tedbirli olmasında yarar vardır. Bir sonraki hafta başında, şimdilik zayıfta olsa tekrar yağışlı bir sistemin yurdumuzu etkileme ihtimali bulunmakta olup, bölgemiz için ileriki günlerde daha detaylı değerlendirmeler yapacağız" ifadelerini kullandı. (İHA)

Son Güncelleme: 11.03.2014 11:20