05 Şubat 2014 Çarşamba 22:36
Yağış yok, satışlar kesat
Mevsim normallerinin üzerinde sıcaklık yaşanması nedeniyle vatandaşların kışlık giyeceklere ilgi göstermediğini belirten hazır elbiseciler, ayrıca pazardaki ürünlerin “kalitesiz” olduğu yönündeki algının halen değişmediğini, bu nedenle de işlerin istenilen düzeyde olmadığını dile getiriyorlar.

Havaların soğuduğu zaman satışların arttığını belirten Atilla Akça, “Fakat mevsim normallerinin üzerinde sıcaklık yaşandığından dolayı kışlık giysiye pek rağbet yok. Çamaşır, çorap, pijama ve fanila, erkek, bayan giysileri satıyoruz. Ocak ayına kadar fanila satılıyordu, bu ay çok soğuk geçmediği için ürünlerimiz elimizde kaldı” diyor.

Ömer Altun ise esnaf ise, erkek giyim üzerine kaban, mont, pantolon, gömlek, kazak, çocuk mont sattıklarını ifade ederek, “Fiyatlarımız mağazalara göre daha uygun. Örneğin pantolon mağazada 35 lira iken pazarda 20- 25 lira” diyerek, buna rağmen vatandaşın tercihlerinin farklı olduğunu söylüyor.

İbrahim Kaleli ise, “Bu millet pazar malı kalitesiz diye düşünüyor. Hâlbuki aynı ürünü mağazalara göre çok daha ucuza satıyoruz. Bir ayakkabı mağazalarda 50 lira iken bizde 30 lira. Kârımızdan ödün verip yüzde 40 indirimli satıyoruz. En taze ürünler önce pazarlara getiriliyor. Marketler pazardan alıp üstüne kâr koyup satıyorlar. Fakat yine de bu işin altından kalkamıyoruz. Bu yıl kış mevsimi de yaşanmadı. Aldığımız botlar elimizde kaldı, zarar ettik. Son bir haftadır yağmur yağıyor. Bu sürede ancak birkaç tane kışlık ayakkabı satabildik. Çok sert bir kış yaşansa da satılacağını düşünmüyorum. Çünkü vatandaşın alım gücü yok.

Devlet işçiye, memura, çiftçiye destek verirken esnafa sırtını dönüyor. Büyük esnaflarla rekabete sokuluyoruz, eziliyoruz. Bu pazarda en az bin kişi tezgâh açıyor. Aileleriyle birlikte 5 bin kişiye tekabül eder. Biz ekmek paramızın peşindeyiz. Bağ-kurumu ödüyorum, vergimi veriyorum fakat devlet küçük esnafı desteklemiyor. Zararıma çalışıyorum. İşsiz kalıp da devlete yük olmamak için çalışıyorum. Çalışmasam, işsizler ordusuna katılsam bana ve aileme kim bakacak? Devlet işçiyi, memuru, çiftçiyi desteklediği gibi biraz olsun küçük esnafı da desteklemelidir. Ben esnaf olarak devlete yük olmuyorsam devlet de benim yükümü paylaşmak zorunda.

Türkiye’deki bu gerginlik bizim işlerimizi çok etkiliyor. Siyasileri yaptığı her hareket esnafa dokunuyor. Dört gözle seçimlerin geçmesini bekliyoruz. Seçimler olsun ki esnaf da biraz nefes alsın” şeklinde konuştu.

Buharaevler’de bulunan Perşembe Pazarı ve Mimarsinan’da bulunan Cuma Pazarı gibi tüm semt pazarlarının üzerinin kapatılmasını isteyen Ahmet Kalkan adlı esnaf da “Yağmur ve kar yağışlı havalarda hem biz hem de müşteriler rezil oluyoruz. Ayrıca Çarşamba Pazarı’nın otopark sorunu hala çözüme kavuşturulmadı. Cumartesi Pazarı’nda da tuvaletin olmadığını dile getirmemize rağmen belediye yetkilileri hiçbir girişimde bulunmadı” diyerek, sıkıntılarını dile getirdi.
(Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 05.02.2014 22:37