Vitamin iğnesi hayvanları şoka soktu

Çorum merkezde bulunan bir çiftlikte büyükbaş hayvanlara verilen bir ilaç 18 büyükbaş hayvanın şoka girmesine neden olduğu iddia edildi. İki büyükbaş hayvan ise telef olmadan kesildi.

Güncel 03.02.2016, 15:57 03.02.2016, 16:01
12815
Vitamin iğnesi hayvanları şoka soktu
Çorum-İskilip yolu üzerinde bulunan İdeal Tavukçuluk ve Büyükbaş hayvan çiftliğinde meydana geldi. Çiftlikte bulunan 18 büyükbaş hayvana sorumlu veteriner hekim tarafından vitamin uygulaması yapıldı. Bir süre sonra uygulama yapılan 18 hayvanın şoka girmesinin ardından veteriner hekim duruma müdahale etti. Buna rağmen 2 büyükbaş hayvan ölmek üzereyken kesildi. Kalan hayvanların ise tedavilerinin sürdüğü öğrenildi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Çiftlikte sorumlu veteriner hekim 29 yaşındaki Süleyman Akgül yaptığı açıklamada şunları söyledi. “ Hayvanlarımıza vitamin uygulaması yapıyorduk. Bu uygulamaya devam ederken büyükbaş hayvanlarımızda kullandığımız vitamin ilacı alerjik reaksiyon oluştu. Kısacası hayvanlar birden şoka girdi. Uygulamayı hemen bırakmak zorunda kaldık. Şoka giren büyükbaş hayvanlara hemen müdahale ettik. İki büyükbaş hayvanımızın tedaviye cevap vermeyeceğini anladığımızda kesmek zorunda kaldık. Diğerlerinin hepsini şok durumundan uyguladığımız tedavi yolu ile kurtulmalarını sağladık. Çiftliğimizde önceden her hangi bir hastalık söz konusu değildi. Uyguladığımız ilaçla tamamen büyükbaş hayvanlarımızı daha iyi vitamin almaları için yaptığımız bir uygulamaydı. Kullandığımız ilaç sadece hayvan sağlığında kullanılan bu ilacı yetkili firmanın mümessili bize numune olarak getirmişti. Burası da benim sorumluluğumda olan bir yer. Olay sonrası yetkili firmanın sorumlusu ve mümessili gelerek gerekli çalışmayı yaptı. Bağlı bulunduğu firmaya konuyu ileteceğini söyledi. Bu tamamen verilen ilaçtan kaynaklanan bir durumdur” dedi. Kesilen hayvanlar kepçe yardımıyla kaldırılarak incelenmek üzere gönderildi.
Diğer yandan yetkili firma ise Analiz sonuçlarına göre hareket edilip çıkan sonucun iddia sahiplerine iletileceğini ve bu konuda araştırmalarının devam ettiği belirtildi.


(Yusuf ÇINAR)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@