Ünlü tarihçi Halil İnalcık vefat etti

“Hocaların hocası” olarak bilinen ve aralarında Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da bulunduğu birçok tarihçinin hocası olan Halil İnalcık, 100 yaşında vefat etti.

Ünlü tarihçi Halil İnalcık vefat etti

“Hocaların hocası” olarak bilinen ve aralarında Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da bulunduğu birçok tarihçinin hocası olan Halil İnalcık, 100 yaşında vefat etti.

26 Temmuz 2016 Salı 20:40
Ünlü tarihçi Halil İnalcık vefat etti

“Tarihçilerin kutbu” olarak bilinen ünlü tarihçi Halil İnalcık vefat etti.
İnalcık’ın vefat ettiği Güven Hastanesi’nin Etik Kurulu Başkanı Tevfik Ali Küçükbaş, “Hayati organları üzerinde rahatsızlıkları gelişti. Kendilerini bugün saat 19.10 itibari ile kaybettik” dedi.
“Hocaların hocası” olarak bilinen ve aralarında Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da bulunduğu pek çok tarihçinin hocası olan ünlü tarihçi Halil İnalcık, Ankara’da tedavi gördüğü Güven Hastanesinde vefat etti. 100 yaşında hayata gözlerini yuman İnalcık hakkında açıklama yapan Küçükbaş, “Ülkemizin ve dünyanın önde gelen tarihçilerinden ve çok sevilen bir kişiydi. Hastanemizde tedavilerini 6 Mayıs’tan beri devam ettirmekteydik. Kendilerinin önceden başlamış olan ve hastanemizde tedavilerine devam edilirken sonradan eklenen rahatsızlıkları oldu. Çoklu organ yetmezliklerine götüren rahatsızlıklardı. Hayati organları üzerinde rahatsızlıkları gelişti. Kendilerini bugün saat 19.10 itibari ile kaybettik. Yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Kendisinin yaşamını uzatamamaktan dolayı büyük üzüntü çekmekteyiz” şeklinde konuştu.
İnalcık’ın vefatının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş birer mesaj yayınlayarak başsağlığı dileklerini iletti.
Halil İnalcık’ın kızı Günhan İnlacık ise “Çok emek vermiş, çok öğrenci yetiştirmiş bir insandı benim babam. Türkiye için büyük bir kayıp.” dedi.
İnalcık’ın İstanbul’da aile mezarlığına defnedileceğini söyleyen Günhan İnalcık, “Yarın İstanbul’daki aile mezarlığına defnedeceğiz. Ankara’da Doğramacızade Camii’nde öğle namazına müteakip cenazesi kılınacak. Ondan önce bugün 11.00’de Bilkent Üniversitesi’ndeki Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde bir tören olacak. Ondan sonra da İstanbul’a nakledeceğiz. Adını yaşatacak başka şeyler de yapmak isterim” şeklinde konuştu.
HALİL İNALCIK KİMDİR?
26 Mayıs 1916'da İstanbul'da dünyaya gelen Halil İnalcık, aslen Kırım Tatarıdır. Balıkesir Muallim Mektebi'ni tamamladı. 1936 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi bölümünde yüksek öğrenimine başladı. 1942 yılında Tanzimat ve Bulgar Meselesi adlı doktora tezini verdi. Uzun yıllar aynı fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü'ne "Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü" olarak davet edildi.
1973 yılında kitabı The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600 yayımlandı. Yurt içi ve dışında çeşitli üniversitelerden fahri doktora payeleri aldı. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi'ne davet edildi ve burada Tarih bölümünü kurdu. İnalcık, çok iyi düzeyde Osmanlı Türkçesi, iyi düzeyde İngilizce, Fransızca, Almanca, orta düzeyde de Arapça, Farsça ve İtalyanca bilmektedir. Dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda fahri doktora tevcih edilen İnalcık, 20. yüzyıl sona ererken Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir.
Hayatı ve tarihçiliğini anlattığı Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı adlı söyleşi kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan 2005 yılında yayımlanmıştır.
(İHA)

Son Güncelleme: 26.07.2016 20:41