Ünlü Kazak şair Niyazbekkızı, Çorum’daydı

Kazakistan’ın ünlü şairlerinden Kunşaym Niyazbekkızı, Hitit Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrenimi gören torunu Timur Nüsüphan’ı ziyaret etmek için geldiği Çorum’da, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileriyle bir söyleşi gerçekleştirdi.

Güncel 27.01.2019, 22:15
473
Ünlü Kazak şair Niyazbekkızı, Çorum’daydı

Geçtiğimiz Perşembe günü öğretim elemanları ve çok sayıda lisans öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen söyleşide Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meral Demiryürek, modern Kazak Edebiyatı’nın yaşayan temsilcilerinden Kunşaym Niyazbekkızı’nı Çorum’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Niyazbekkızı’nın bilgi, deneyim ve eserlerini kendi ağzından, bire bir dinlemekten büyük mutluluk duyduk. Bölüm öğrencilerimiz açısından da bu tanışma, büyük bir şans ve tecrübe oldu.” dedi.

TDE Bölümü lisans öğrencilerinden İpek Sıla Aras ve Ayşe Akkaya’nın Kazak Tarihi ve Edebiyatı ile Kunşaym Niyazbekkızı hakkındaki sunumlarının ardından, torunu Timur Nüsüphan, şair ve edebî eserleriyle ilgili bilgiler verdi.

Ardından söz alan Kunşaym Niyazbekkızı, Matematik öğretmeni olarak 25 yıl hizmet verdiğini ve hayatı boyunca edebiyat sevgisinin sürdüğünü belirtti.

Türklerin yaşadığı çeşitli coğrafyaları bizzat ziyaret edip farklı ülkelerdeki Türk kültürünü gözlemlediğini anlatan 74 yaşındaki şair, şiirlerinde Türk tarihi ve kültürü, Türk birliği gibi millî konuları ele aldığını söyledi.

Çorum ziyareti sırasında Çorum ve Türkiye ile ilgili 30’a yakın şiir kaleme aldığını da anlatan Niyazbekkızı, katılımcılara iki şiirini okudu.

Söyleşinin ardından öğrenciler Kazak şair Kunşaym Niyazbekkızı’na bir teşekkür çiçeği takdim ettiler.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@