Üniversite ile Ahlatcı Grup arasında işbirliği protokolü

Ahlatcı Grup ile imzalanan protokolün üniversite-sanayi işbirliğinin en somut adımlarından biri olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Alkan, 2011 yılında 99 olan bölüm sayısının şuanda 200’e yaklaştığını, üniversitedeki yeni bölümlerin açılmasında genel stratejilerinin istihdam odaklı ve özellikle ilimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda olmasını ön plana çıkardıklarının altını çizdi.

Güncel 20.03.2016, 23:11 20.03.2016, 23:12
1186
Üniversite ile Ahlatcı Grup arasında işbirliği protokolü

Hitit Üniversitesi İskilip Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü öğrencilerinin Ahlatcı Grup bünyesinde yer alan atölyelerde uygulamalı eğitimlerini alabilmelerine ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.
İmzalanan protokol gereği Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü’nden 24 öğrenci, Ahlatcı Kuyumculuk AŞ’nin imalat bölümünde eğitimlerinin önemli bir kısmını uygulamalı olarak alabilecek.
Gerçekleştirilen protokol imza töreni sonrasında açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, sadece eğitim faaliyetlerini değil, şehre katma değer sağlamak anlayışını da takip ettiklerini ifade ederek, bu anlamda Çorum sanayisinin gelişimine katkı sağlamak istediklerini belirtti.
Ahlatcı Grup ile imzalanan bu protokolün üniversite-sanayi işbirliğinin en somut adımlarından biri olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Alkan, 2011 yılında 99 olan bölüm sayısının şuanda 200’e yaklaştığını, üniversitedeki yeni bölümlerin açılmasında genel stratejilerinin istihdam odaklı ve özellikle ilimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda olmasını ön plana çıkardıklarının altını çizdi.
Bu çerçevede ilk yaklaşımın 2011 yılında ÇTSO’nun meclis toplantısında sanayicilerimize yaptığı çağrıya ilk olumlu dönüşü hemen ertesi gün Ahmet Ahlatcı’nın yaptığını ve bu kapsamda da Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü’nü İskilip Meslek Yüksekokulu’na açtıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, “Bu vesileyle sanayicilerimize bir kez daha çağrımızı yineliyoruz. Daha önce de çağrıda bulunmuştuk. İlimizin ihtiyaç duyduğu, istihdam edebileceğiniz bölümleri isteyin, biz de MYO’larımızda bunları açalım” dedi. Rektör Prof. Dr. Alkan, bu konuda başlangıç oluşturulmasından dolayı ilimizin değerli işadamı Ahmet Ahlatcı ile çalışmalarından dolayı İskilip Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Muammer Cengil’e ve Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü öğretim elemanlarına teşekkür ederek, üniversitenin ortak işbirliği yapabilecek olan herkese kapılarının açık olduğunu vurguladı.
Kuyumculuğu, sanatı değerlerle buluşturan ayrı bir sanat olarak nitelendiren Ahlatcı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı da kuyumculuğun her çağın mesleği olduğunu belirterek, öğrencilerin mezuniyet sonrasında bu değeri yaşatacak ve nesiller boyu devam ettirecek tasarımcı olacaklarına inandığını vurguladı.
Ahmet Ahlatcı, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü öğrencilerinin tüm dönem boyunca mevcut işletmelerde ve yakın bir zamanda faaliyete geçecek olan Türkiye’nin 4. dünyanın 62. büyük altın rafinerisinde uygulama eğitimlerini alabileceklerini ifade ederek, bu konuda gerekli bilgi ve donanıma sahip tüm mezunları istihdam edebileceklerini sözlerine ekledi.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:44
Öğle 12:50
İkindi 16:38
Akşam 19:46
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@