Umut Radyo’da “kadınlar için mesleki eğitim projesi” anlatıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Kadın ve Güçlenme” kapsamında “Gönül Elçileri Projesinin” alt bileşeni olan “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi”nin tanıtımına devam ediyor.

Güncel 06.02.2014, 22:22 06.02.2014, 22:24
784
Umut Radyo’da “kadınlar için mesleki eğitim projesi” anlatıldı
Çeşitli kurum, kuruluş ve özel işyerlerinde tanıtım ve planlama toplantıları yapan Aile ve Sosyal Politikalar Çorum İl Müdürlüğü bu defa da Umut Radyo’yu ziyaret etti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Hülya Örs, Umut Radyo’da Meltem Dudu Çınar’ın konuğu olarak canlı yayında “Gönül Elçiliği” ve “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi” hakkında dinleyicileri bilgilendirdi.

Sohbet havasında gerçekleşen canlı yayında Meltem Çınar sordu, Hülya Örs cevapladı.

Programdaki söyleşi şöyle:

“- Gönül Elçileri Projesinin ikinci basamağı olan kadın ve güçlenmenin alt bileşeni Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi Nedir? Amaçları nelerdir?

- Örgün eğitim dışında kalmış kadınların yeniden eğitime kazandırılması ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu proje açık öğretim lisesinden mezun olanların iş yaşamına katılmalarına aracı olacaktır. İmkansızlıklar sebebiyle okuyamamış kadınların toplumsal yaşama daha fazla dahil olması, ekonomik ve sosyal yönden güçlenmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

- Projenin hedefleri nelerdir?

- Örgün eğitimin dışında kalmış kadınlara ikinci bir şans vermek. Kadınları eğitim konusunda toplumsal farklılık yaratarak onları rol model olmaya teşvik etmek. İlköğretim veya ortaokul mezunu kadınların, Mesleki Açık Öğretim Liselerine kayıtlarını yaptırmak. Kadınların Mesleki eğitimlerinin yanı sıra kişisel gelişimlerini destekleyecek eğitimler almalarını sağlamak.

- Mesleki Açık Öğretim Lisesine Kimler Kayıt Yaptırabilir?

- İlköğretim veya ortaokul mezunu olanlar, ortaokul düzeyi okullardan tasdikname ile ayrılanlar, ortaöğretim düzeyinde okullardan mezun olanlar. (lise mezunu olanlar), yurtdışında öğrenim görmüş olanlar. Bir yükseköğretim kurumundan ayrılanlar veya mezun olanlar kayıt yaptırabilir.

- Başvuru için hangi belgeler gerekir?

- Nüfus cüzdanı fotokopisi, 1 adet vesikalık fotoğraf, ilköğretim ve ortaokul diplomasının aslı, herhangi bir düz liseden mezun olup da mesleki eğitime kayıt olacak adaylarda lise diplomasının fotokopisi, varsa ustalık veya kalfalık belgesinin fotokopisi, yükseköğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanların da diploma fotokopisi. Şu anda herhangi bir lisans programında kayıtlı olanlar da lise diplomasının onaylı fotokopisiyle kayıt olabilir. Kısacası Mesleki Açık Öğretim Lisesine ortaokulu bitirmiş herkes kayıt yaptırabilir. Yani açık lise mezunları, normal lise mezunları, lisans-önlisans mezun veya öğrencileri kız meslek lisesinin herhangi bir bölümünü bitirmiş olanlar ise ikinci bir bölüm seçip Mesleki Açık Liseye kayıt yaptırabilir.

- Bayanlar sadece ilkokul mezunu ise bunlar için herhangi bir eğitim programı var mı?

- Bu kapsamda eğer bayanlarımız sadece ilkokul mezunu ise açık ortaokula müracaat edebilirler. Hatta okur-yazar olmayan bayanlarda Halk Eğitimin okuma-yazma kurslarına kayıt yaptırabilirler. Bu arada açık ortaokul ve açık liseye kayıt yaptıracak bayanlar belgeleriyle birlikte Halk Eğitim Merkezine, Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıracak bayanlar ise belgeleriyle Merkez Kız Meslek Lisesine müracaat edeceklerdir. Açık ortaokul ve açık liseye kayıt yaptıran bayanlar uzaktan eğitim alacak olup, kayıtlı oldukları okulların sadece sınavlarına girerek eğitimlerini tamamlamış olacak, Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt olan bayanlar ise bizzat Kız Meslek Lisesinde yüz yüze eğitim alarak eğitimlerini sürdüreceklerdir. Yüz yüze eğitimler genellikle akşam saatlerinde olacak ve küçük çocuğu olup da çocuğunu bırakacak kimsesi olmayan bayanlara okula geldikleri saatlerde eğitim aldıkları okulda ücretsiz kreş imkânı da sağlanacaktır.

- Kayıtlar hangi tarihlerde yapılacaktır?

- Şuanda kayıtlar devam etmektedir. Açık ortaokul kayıtlarımız ayın 7’sinde yani Cuma günü sona erecektir. Açık Lise ile Mesleki Açık Öğretim Lisesi kayıtları ise 14 Şubat’ta sana erecektir.

- Son olarak projenin beklenen sonuçları nelerdir?

- Mesleki Açık Öğretim Lisesinden mezun olan bayanların, mezun oldukları alanlarda istihdam olanaklarına kavuşmalarını sağlamak. Yerel kaynakların harekete geçirilmesine katkı sağlamak, il bazında yapılan ortak çalışmalarla yeni bir sinerji oluşturmak. En önemlisi daha fazla genç kız ve kadının hayatına dokunarak kadınların güçlenmesine katkı sağlamak.”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Hülya Örs, programın kapanışında “Hem kadınlar kazansın, hem ülkemiz. Çünkü biz büyük bir aileyiz” sloganıyla programa damgasını vurdu.
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:03
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:14
Yatsı 22:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@