“Ülkelerin gelişmişlik düzeyi bilim ve teknoloji ile ölçülür”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ürettikleri bilim ve teknoloji ile ölçüldüğünü ifade ederek, teknolojik ürünlerin üretilmesinde ve ihraç edilmesinde Ar-Ge yatırımlarının çok önemli olduğunu söyledi.

Güncel 25.11.2014, 22:57 25.11.2014, 22:58
1160
“Ülkelerin gelişmişlik düzeyi bilim ve teknoloji ile ölçülür”
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Umut Radyo’da yayınlanan, yapımcılığını ve sunuculuğunu Meltem Çınar’ın yaptığı “Beyaz Mikrofon” adlı programa konuk oldu. Umut Radyo dinleyicilerine Teknokent ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Alkan, Teknokent ve Ar-Ge yatırımlarının son derece önemli olduğunu söyledi.

Dünyadaki büyük gelişim ve değişimlerle birlikte üniversitelerde de değişimler yaşanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Reha Metin Alkan, üniversitelerin artık eğitim öğretim faaliyetleri ile birlikte toplumla iç içe ve topluma yarar sağlayan kurumlar olması gerektiğini vurguladı.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ürettikleri bilim ve teknoloji ile ölçüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Alkan, bu çerçevede Ar-Ge yatırımlarının son derece önemli olduğunu ve ülkelerin kendi teknolojilerini üretmesinde ve ihraç etmesinde Ar-Ge yatırımlarının büyük bir rol üstlendiğini belirtti.

Dünyada gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmalarını örneklendiren Alkan, “İlk çıkan cep telefonu yarım kilo ağırlığında, ilk çıkan bilgisayar ise yaklaşık bir oda büyüklüğündeydi. Ancak yapılan Ar-Ge tabanlı çalışmalar sayesinde boyutu daha küçük ve daha kapsamlı teknolojik cihazlar kullanabiliyoruz” dedi.

Üniversite-Sanayi işbirliği noktasında Teknokentlerin köprü vazifesi üstlendiğini belirten Rektör Alkan, üniversitelerdeki bilgi birikiminin sanayiye aktarılmasını gerektiğine vurgu yaparak birbirine benzer şirketlerin de bir araya getirilerek sinerji oluşturulması gerektiğini söyledi.

Yakın zamanda faaliyete geçecek olan Teknokentin ilimizde çok önemli bir işlev üstleneceğini ifade eden Prof. Dr. Alkan, Çorum başta olmak üzere ülkemizin çeşitli illerinden gelecek firmalar aracılığıyla da, katma değeri yüksek ve nitelikli Ar-Ge faaliyetlerinin yapılacağını belirtti. Alkan ayrıca, Hitit Üniversitesi’nde başarılı çalışmalarının artarak devam edeceğine inancının tam olduğunu söyledi.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@