"Türkiye’nin orta gelir tuzağına düşmesine müsaade etmeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin orta gelir tuzağına düşmesine müsaade etmeyeceklerini belirterek, “Kişi başı milli gelire baktığımızda 9 ila 10 bin dolarları konuşuyoruz. Üzerine odaklandığımız şey orta gelir tuzağına Türkiye’nin düşmesine müsaade etmeyeceğiz diyoruz. Kişi başı geliri 10 bin dolardan ilk etapta 20-25 bin dolar seviyesine çıkardığımız güne kadar uyku yoktur haram olur. İş adamlarımız için söylüyoruz. Siz ne kadar kazanırsanız biz o kadar mutlu oluruz. Sizin kazancınızı biz Türkiye’nin kazancı olarak görüyoruz” dedi. 

Güncel 02.02.2019, 17:33 02.02.2019, 17:47
902
"Türkiye’nin orta gelir tuzağına düşmesine müsaade etmeyeceğiz”

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzerine Çorum’a gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çorum ve Yozgatlı iş adamlarının katılımıyla düzenlenen 'Tedarik Zinciri Toplantısı'na katıldı. İş dünyasının temsilcilerine seslenen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ekonomik kalkınma ile ilgili hedefler hakkında açıklamalarda bulundu. 


Toplantının Türkiye’nin kalkınma hamlesinin bir parçasıdır olduğunu dile getiren Oktay, “Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlayan Türkiye’nin kalkınma baktığımızda iyi hatırlayın sadece iki sayılı rakamlarla yola çıktı. 80’lere gidersek tek rakamlı sayılardı. Sadece 1 milyar 2 milyar dolarla yola çıktık. Bugün ki iddiamız çok farklı. Türkiye’ye olarak bambaşka iddiaların peşindeyiz. 2002 yılında koyduğumuz hedefleri düşünün. 2023 hedeflerini düşünün. 500 milyar hedeflerini düşünün. Biz o hedeflerimizden zerre geri adım atmadık. Cumhurbaşkanımızda hedeflerinden zerre geri adım atan bir lider değildir. Çok daha ileri gitmek için farklı yollara araştırmanın peşinde. Biz de onun hızına yetişmek için hep birlikte çalışıyoruz. Biz derken sadece kendimi veya milletvekillerin, valileri kast etmiyorum. Sizleri de kastediyorum. Her bir ilimizin kalkınma hamlesine buna Şırnak ve Hakkari dahildir. Samsun, Sinop dahildir. Her bir ilçe buna dahil olmak zorunda. Bizim dünyada koymuş olduğumuz hedeflerimize yürüyor olma şansımız istediğimiz hızla yürüyor olma şansımız olmaz. Çorum ne kadar çalışıyorsa Yozgat’ta çalışmak zorunda. Kayseri ne kadar çalışıyorsa Amasya o kadar çalışmak zorunda. İhracata bir o kadar katkı vermek zorunda. Vergi boyutunda, gelirler boyutunda katkı vermek zorunda. Hepimizin bu işi omuzlamamız gerekiyor" diye konuştu. 
Artık 'sen beni değil bizi konuşuyoruz' diyen Oktay, "İlden bölgesel kalkınmaya, bölgesel kalkınmadan Türkiye kalkınma hamlesi oradan da birlikte sınırların ötesinde iş yapmak. Biz bunu yapıyoruz zaten. Yaptığımız işi 2’ye 3’e katlamak zorundayız. Çorum bunu yapıyor. Ancak arzu ettiğimiz durumda değiliz. Altın haricinde baktığımızda 350 milyon dolar ihracat konuşuyoruz Çorum için. Çorum’un alt yapısına bakın Çorum’daki girişimci ruha bakın. Potansiyele bakın. Bu rakamları artık bizim konuşmamamız lazım. Baktığınız zaman 10 bin dolan civarında gidiyoruz. Bunu kurmak zorunluluğumuz var. Cumhurbaşkanımızın hedefi de bu zaten. Dün için söylediğimiz şeyler bugün bizim içinde geçerli. Bu salondakiler dahil kimse oyunda oynaşta değil. Gece gündüz çırpınıyoruz. Bu çırpınmayı hep birlikte ileri götürmek zorundayız. Kişi başı geliri 10 bin dolardan ilk etapta 20-25 bin dolar seviyesine çıkardığımız güne kadar uyku yoktur haram olur. İş adamlarımız için söylüyoruz. Siz ne kadar kazanırsanız biz o kadar mutlu oluruz. Sizin kazancınızı biz Türkiye’nin kazancı olarak görüyoruz. Türkiye’deki her bir şehrimiz gözünü kırpmadan ülkesini feda etmek için ortaya çıkıyor. Bugünün dünyaya baktığımızda ülkelerin güvenliği ne kadar önemli ise ekonomik kalkınma o kadar önemli. Cumhurbaşkanımız bir manifesto yayınladı. AK Parti'nin manifestosuydu. Baktığımızda değer üreten şehirler görüyoruz. Bambaşka bir şehircilik anlayışı görüyoruz. Şehrin planlarını programlarını çok daha böyle dünya şehirleriyle yarışabilmek için, sosyal, kültürel anlamda gelişmek için ekonomik kalkınmayı sağlamamız gerekiyor. Sadece kendi iş adamalarıyla görürsen kendi kazancınızı değil şehrinizin ve bölgenizin kalkınmasına kalkınmasına katkı veriyor olacaksınız. Bu çerçevede de üzerimize ne düşüyorsa şahsım üzerine düşüyorsa sonuna kadar kapımız açık" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@