“Türkiye’nin 2023 engelliler vizyonu hayata geçiriliyor”

Türkiye Beyazay Derneği İç Anadolu ve Karadeniz bölge toplantısı Çorum’da yapıldı. Toplantıya Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva da katıldı.

Güncel 24.09.2017, 23:16
796
“Türkiye’nin 2023 engelliler vizyonu hayata geçiriliyor”

Belediye Engelli Eğitim Merkezi’nde yapılan toplantıya AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yahya Çoban, AK Parti İl Başkanvekili Adnan Tığlı, Beyazay Derneği Çorum Şubesi Başkanı Dr. Neslihan Hüsülüoğulları ile Karadeniz ve İçanadolu Bölgesi’nden gelen dernek şube başkan ve yöneticileri katıldı.

Kahvaltılı toplantıda engellilerin sorunları ele alınırken, ilk konuşmayı yapan Dernek Başkanı Hüsülüoğulları, Çorum’da engellilere yönelik başta Valilik, diğer kurumlar ve Belediye ile sivil toplum kuruluşlarının son yıllarda önemli çalışmalara imza attığını dile getirdi.

Kendilerine sadece proje üretmek kaldığını ifade ederek özellikle Belediye Engelli Eğitim Merkezi sayesinde 23 yaş ve üzerindeki engellilerin hayata tutunabildiğini vurgulayan Neslihan Hüsülüoğulları, Çorum Belediyesi’nin verdiği desteklerin kendilerine büyük bir güç verdiğini açıkladı.

Osmancık’ta bir programa katılacak olması sebebiyle daha sonra söz alan ve siyasete atıldığı günden beri engelliler için neler yapılabileceğine yönelik çalışmalar yaptığını dile getiren Milletvekili Kurt ise “Engellilere yönelik hükümetin verdiği tüm imkânları iyi kullanıyoruz. Eksikliklerimiz olabilir. Bunları gidermek için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Kendisinin de Türkiye Beyazay Derneği gönüllüsü olduğunu söyleyen Kurt, ailelere de seslenerek engellilerin eğitimine özel önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yahya Çoban ise yaptığı konuşmada Çorum’da 4 bin 500’ün üzerinde kişiye bin 27 lira evde bakım ve engelli bakımı yardımı yapıldığını, 7 binin üzerinde kişiye de engelli maaşı verildiğini açıkladı. Çoban, ayrıca eğitimine devam eden hafif, orta ve ağır zihinsel engellilerin artık evinden alınıp okula daha sonra da okuldan alınarak tekrar evlerine bırakıldığını ifade etti. Çorum Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla birlikte toplumda engellilik konusunda bir farkındalık oluştuğunu dile getiren Çoban, bu alanda belediye tarafından güzel yatırımlar imza atıldığını söyledi.

Toplantıda Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül ise, sosyal politikalar ve sosyal devlet olma noktasında Türkiye’nin Amerika ve Avrupa’dan üstün hale geldiğini kaydetti. Son 15 yılda belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının engellilerle ilgili hayallerin ötesinde çalışmalar yaptığını dile getiren Gül, “Kadın ve Gençlik Merkezlerimiz, Buhara Kültür Merkezi’mizde güzel çalışmalara imza atılıyor. Geçmişte engellilere çok farklı gözle bakılıyordu. Ancak şimdi anlayışlar, bakış açıları değişti. Buralarda eğitim gören çocuklarımız çok güzel işler başarıyor. Eski Türkiye’de olsa belki o çocuklarımız zincire vurulurdu. Şimdi hem o çocuklar hem Türkiye zincirlerini kırdı. Siyaset yapıyor diye düşünmeyin Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderimizin olmasından da onur duyuyorum. Engellilere özel önem veriyor” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Lokman Ayva ise insanların engellilik konusunda koyduğu zihinsel sınırları aşmak zorunda olduğunu belirterek, “Neden daha büyük düşünmüyoruz. Neden kompleksimiz var. 2023 engelliler vizyonunu hazırladık. Hep beraber aynı hedefe nasıl koşarız, engelliler konusunda illerde neler yapabiliriz bununla ilgili çalışmalar var. Toplumun tüm kesimleriyle buna bir çözüm arayışı içerisindeyiz. Bu vizyonun hayata geçmesini arzu ediyoruz. Proje detaylandırıldı. Projenin hayata geçirilmesi konusunda prensip kararı alındı” şeklinde konuştu.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-4°
açık
banner303
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:22
Güneş 07:50
Öğle 12:57
İkindi 15:30
Akşam 17:54
Yatsı 19:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@