“Türkiye sporda ciddi bir gelişim gösteriyor”

Türkiye’nin son yıllarda tesisleşmenin yanında sporcu sayısında da ivme kazandığını söyleyen TRT Spor Yorumcusu Ünüvar artık olimpiyatlar ve Avrupa şampiyonalarına aday bir ülke haline geldiğimizi bildirdi. Gençlere öğüt veren CNN Türk Spor Muhabiri Tilev ise “Sevdiğiniz işi yapın, başkalarının hayallerini yaşamayın” dedi.

Güncel 21.03.2017, 20:09 21.03.2017, 20:11
781
“Türkiye sporda ciddi bir gelişim gösteriyor”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Sohbetleri kapsamında ‘ Sporun Mutfağındakiler’ gençlerle buluştu. Türkiye’de ve Çorum’da sporun yerinin konuşulduğu panele CNN Türk Spor spikeri Emre Tilev ve TRT Spor Yorumcusu Cevdet Ünüvar konuşmacı olarak katıldı. Tilev ve Ünüvar, deneyimlerini ve anılarını paylaştı.

Son yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın desteğiyle spora ciddi yatırımlar yapıldığını dile getiren Spor Yorumcusu Cevdet Ünüvar, bu sayede Türkiye’nin ciddi şampiyonalara ev sahipliği yaptığını söyledi.

Artık Türkiye’nin olimpiyatlar ve Avrupa şampiyonalarına aday olan bir ülke olduğuna dikkat çeken Ünüvar, ülkemizin sadece tesis sayısında değil, sporcu sayısında da ciddi bir ivme kazandığını kaydetti. Sporun sadece futbol değil hayat olduğunu anlatan Ünüvar, “Malzemeci için ekmek kapısı. Terzi için iş kapısı. Kebapçı için deplasman maçları. Bir öğrenci için yeni ticaret kapısı. Öğretmen için yeni bir alan, alt yapı hocaları için bambaşka bir saha. Onun için endüstri diyoruz. Sporun endüstrinin bu kadar yaygın olduğu bir ülkede son yıllarda artan bir tesisleşme beraberinde sporcu sayısını da artırarak sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

“Sevdiğiniz işi yapın”

CNN Türk Spor Muhabiri Emre Tilev ise, geleceğin çok uzak olmadığını belirterek, gençlerden gelecekte hayallerini yanlarına almalarını istedi. “Bana ‘sizin torpiliniz kimdi’ diye soruyorlar, hayatımın tek torpili bendim. Çünkü bu işi istiyordum ve yetenekliydim” ifadelerini kullanan Emre Tilev, hayal kurulmadığı zaman toplumun da büyümediğini dile getirdi. “Bizim slikon vadimiz olmuyor. Hayal kurmazsan ecdadını onurlandıramıyorsun. Sen hayal kurmazsan ben sağlıklı geleceği düşleyemiyorum. Hayal kurun” diyerek sözlerine ekledi.

Hayatta başarı olmanın yolları hakkında da deneyimlerini gençlerle paylaşan Tilev, “Hayatı ıskalamamak adına hamleler yapmamız gerekiyor. Birinci hamle güçlü yanlarınızı tespit etmek. Ne olmak istediğinizi bilin. Hangi işi seviyorsanız onu yapın. Okuduğunuz bölüm size mutsuzluk veriyorsa mutlu olacağınız bölümü seçin. Arzuladığınız ve hayal ettiğiniz yer burası değilse başkalarının hayallerini yaşamayın. Güçlü yanlarınızı keşfedin. O güçlü yanda limitlerimizi kendimiz belirleriz. Limitlerimizi, hayallerimizi güçlü tutun. İkincisi fırsatlar. Ben kimseye güvenmedim. Tek bir güvenceniz olsun. Sizsiniz. Çünkü sizsiniz çok özel, eşsiz ve teksiniz. Ama mükemmelsiniz. Ama hala değirinizin farkında değilsiniz. Yaradan size müthiş bir kullanma kılavuzu vermiş. Beyin. Hayıflanmayı bırakın her şeyi yapabilecek kalitedesiniz.Geliştirilecek yanlarınızı görün” diye konuştu.

Gençlerden kendilerine yatırım yapmalarını isteyen Tilev, “Öğretmenlerinizin bilgi ve becerilerinden bazı edinimlerini cebinize koymanın hesabını yapın. En önemlisi tecrübe ve bilgi biriktirin. Mümkün olduğunca tecrübe ve bilgi biriktirin. Dünyanızı geniş tutun. En büyük rakibiniz kendinizsiniz. Pozitif olmalısınız. Düşünceleriniz alışkanlıklarınızı oluşturmalı. Düşlerinizin peşinden koşarsanız başaramayacağınız bir şey yok. Yeter ki kendinize inanın çevrenizdeki bireylere inanın. İçindezi dünyayı iyi anlamaya çalışın. Bizim küçük düşlerimiz var. Küçük düşlerimizi besleyen adımlarımız var” dedi.

Ünüvar ve Tilev, panel sonunda gençlerden gelen soruları yanıtladı. Paneli Gençlik ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer, BESYO Müdürü Prof. Dr. Faruk Yamaner, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yahya Çoban, ASKF Başkanı Sefer Kurtaran, Futbol İl Temsilcisi Engin Ayan, spor federasyonlarının il temsilcileri, beden eğitimi öğretmenleri ve öğrenciler izledi.

(Esra ESEN)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:08
Güneş 07:38
Öğle 12:35
İkindi 14:59
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@