Tufan Köse: “AKP, Alevilerin sorunlarını çözmede samimi davranmıyor”

Başbakan Davutoğlu’nun geçmişteki Başbakan gibi “Alevi açılımı” adı altında Dersim’de bazı görüşmeler yaptığını belirten Köse, “Son altı yılda 7 tane Alevi çalıştayı düzenlenmiş. Ne gerek var 7 tane Alevi çalıştayına? Eğer siz Alevilerin sorunlarını çözmek konusunda samimiyseniz, getirin yarın düzenlemeyi ya da bizim elimizde olan talepleri getirin yarın buradan çıkartalım. Açılımlarla, çalıştaylarla, ziyaretlerle, şovlarla Alevilerin gözlerini boyayamayacağınızı artık anlamalısınız” dedi.

Güncel 27.11.2014, 23:06 27.11.2014, 23:06
1764
Tufan Köse: “AKP, Alevilerin sorunlarını çözmede samimi davranmıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Milletvekili Tufan Köse, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, AKP’nin Alevilerin yaşadığı sorunları çözme konusunda samimi olmadığını dile getirdi.

Başbakan’ın her gittiği yerde “Dersim”, “Horasan erenleri”, “Hacı Bektaş Veli”, “Baba Mansur” dediğini ancak üçüncü köprüye “Yavuz Sultan Selim” isminin verildiğini ifade eden Köse, “Sivas davasının avukatlarını bakan yapıyorsun, milletvekili yapıyorsun, Anadolu Ajansına yönetim kurulu üyesi yapıyorsun. Anayasa Mahkemesi’ne üye yapıyorsun. Siz ölü Alevileri seviyorsunuz, yaşayan Alevilerin sorunlarını samimiyetle çözmeye çalışmıyorsunuz” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun geçmişteki Başbakan gibi “Alevi açılımı” adı altında Dersim’de bazı görüşmeler yaptığını belirten Köse, “Son altı yılda 7 tane Alevi çalıştayı düzenlenmiş. Ne gerek var 7 tane Alevi çalıştayına? Eğer siz Alevilerin sorunlarını çözmek konusunda samimiyseniz, getirin yarın düzenlemeyi ya da bizim elimizde olan talepleri getirin yarın buradan çıkartalım. Açılımlarla, çalıştaylarla, ziyaretlerle, şovlarla Alevilerin gözlerini boyayamayacağınızı artık anlamalısınız. Siz “Alevilerin sorunları var” mı diyorsunuz, yoksa “Alevilerin kendileri bir sorun” mu diyorsunuz, önce bunun iç hesaplaşmasını kendi aranızda yapın.

Başbakan gitti, “Dersim” diyor. “Dersim” diyorsun Sayın Başbakan, “Horasan erenleri” diyorsun, “Hacı Bektaş Veli” diyorsun, “Baba Mansur” diyorsun ama üçüncü köprüye de “Yavuz Sultan Selim” diyorsun. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

“Yavuz Sultan Selim” diyorsun. Sivas davasının avukatlarını bakan yapıyorsun, milletvekili yapıyorsun, Anadolu Ajansına yönetim kurulu üyesi yapıyorsun. Anayasa Mahkemesine üye yapıyorsun. Siz ölü Alevileri seviyorsunuz ya, yaşayan Alevilerin sorunlarını samimiyetle çözmeye çalışmıyorsunuz ki” şeklinde konuştu.

“ESKİ TÜRKİYE’DE İŞSİZ ÖĞRETMEN DİYE DE BİR ŞEY YOKTU”
Konuşmasında eğitimcilerin yaşadığı sıkıntılara da değinen Köse, şunları dile getirdi:

“Az evvel öğretmenlerle ilgili araştırma önergesi vardı ama onunla ilgili birkaç cümle söylemek istiyorum. Eski Türkiye’de -bin odalı saraylar Türkiye’sinden daha yoksuldu ama- yoksul çocukları parasız yatılı okullarda okuyabiliyorlardı hem de yemeli içmeli olarak. Yoksul aile çocuklarının köyden başlayan yolculukları, sonu garanti bir umuda yolculuktu. Öğretmen okulundan mezun olan her öğretmene bir iş verirdi AKP öncesi eski Türkiye. Eski Türkiye’de işsiz öğretmen diye de bir şey yoktu. Benim dedem bir öğretmen maaşıyla 5 çocuğuna üniversite tahsili yaptırabilmişti, yine babam da bir öğretmen maaşıyla 2 çocuğunu üniversitede okutabilmişti. Eski Türkiye’de öğretmenler bugünkü gibi yine zengin değillerdi ama saygı zenginiydiler. Eski Türkiye’de umut yüklüydüler, şimdiki gibi işsizliğe, mutsuzluğa mecbur değillerdi.

“RENNAN PEKÜNLÜ’NÜN YANINDAYIZ”
Değerli arkadaşlarım, şimdi, bu iktidar dönemine gelene kadar hukukun güvenilirliğine ve istikrarına gerçekten bir zarar verilmemişti. Şimdi, az evvel “Rennan Pekünlü” dedi bizim arkadaşlarımızdan birisi, AKP sıralarından herkes itiraz. Ya Renan Pekünlü ne yapmış? Anayasa Mahkemesi kararlarına ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına göre tutanak tutmuş. Bunun ötesinde bir şey var mı? Bana göre iki yıl bir ayı bu yargı düzeni, bu siyasallaşmış yargı düzeni az bile vermiş, aslında asalım bunu, Renan Pekünlü’yü. Yarın cezaevine girecek. Buradan kendisine grubum adına selam ve saygılarımı gönderiyorum, sevgilerimi gönderiyorum.”
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
açık
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@